Najnowsze

60 tirów przywiozło iluminację świąteczną. Montaż już trwa

Najnowsze

[object Object]
Montują świątecznie światełkaMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Do Bożego Narodzenia zostało jeszcze półtora miesiąca, ale montaż świątecznej iluminacji już się zaczął. Dekoracje zostały przywiezione 60 tirami, montuje je 50 pracowników. Iluminacja ma rozbłysnąć na początku grudnia.

"Warszawska iluminacja świąteczna jest największą w Polsce i jedną z najbardziej okazałych w Europie. Gdyby miała postać pojedynczego łańcucha liczyłaby 680 kilometrów długości" - chwalą się stołeczni urzędnicy.

Montaż światełek i ozdób rozpoczął się w pierwszych dniach listopada. Montujący zaczęli od dekoracji umieszczanych na latarniach. Po 11 listopada rozpocznie się montaż ozdób wolno stojących. Zaś ostatnim elementem będzie oprawa świetlna Krakowskiego Przedmieścia i placu Zamkowego.

Część dekoracji jest montowana też na słupach trakcji tramwajowej, dlatego ze względów bezpieczeństwa są one częściowo wyłączane na czas prac.

20 kilometrów ulic do ozdobienia

Do instalacji iluminacji wykorzystywane są między innymi podnośniki koszowe. Przedstawiciele wykonawcy - jak zapewnia ratusz - starają się, aby utrudnienia dla mieszkańców były jak najmniejsze.

Nie za wcześnie na światełka świąteczne? - zapyta pewnie część mieszkańców. "Ze względu na skalę (ponad 20 kilometrów ulic) prace muszą się rozpocząć już teraz, aby do końca listopada wszystkie ozdoby pojawiły się na ulicach" - informują pracownicy ratusza.

Dekoracje świąteczne składają się z blisko 4,5 miliona energooszczędnych diod eko-LED i prawie 1300 elementów dekoracyjnych: iluminacji latarniowych, przewieszek, girland, kurtyn świetlnych, sopli i dekoracji wolno stojących. "Energooszczędne światełka eko-LED zużywają 10-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Dekoracje do stolicy przywiozło 60 tirów, a montuje je 50 pracowników" - zapewniają urzędnicy.

Rozświetlenie na początku grudnia

Główną osią zimowej iluminacji w tym roku (podobnie jak w poprzednich latach) ma być Trakt Królewski: od placu Zamkowego przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie do Belwederu. Iluminacjami zostaną też rozświetlone Stare Miasto, Aleje Jerozolimskie (od Dworca Centralnego do ronda Waszyngtona, wraz z mostem Poniatowskiego), al. "Solidarności" (od placu Bankowego do placu Wileńskiego wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim), sam plac Bankowy, Marszałkowska (od Królewskiej do placu Konstytucji, wraz z placem), Świętokrzyska (od ronda ONZ do Marszałkowskiej), Mokotowska i Targowa.

Oficjalna inauguracja iluminacji zaplanowana jest na początku grudnia. Dekoracje świąteczne na ulicach Warszawy będzie można podziwiać do pierwszych dni lutego 2018 roku. Opiekę nad warszawską iluminacją sprawuje Zarząd Dróg Miejskich i Zarząd Terenów Publicznych. Projektantem i wykonawcą iluminacji jest firma Multidekor.

kw/pm

Pozostałe wiadomości