Magdalena Biejat kocha metro, ale stawia na tramwaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Magdalena Biejat o inwestycjach w mieszkania
Magdalena Biejat o inwestycjach w mieszkania TVN24
wideo 2/4
Magdalena Biejat o inwestycjach w mieszkania TVN24

Do pracy jeździ rowerem, nawet jeśli musi pokonywać niebezpieczną dla rowerzystów Puławską. Kocha metro, którego - jak zapewniła - używa "niemal codziennie, nie tylko w kampanii wyborczej". Ale zamiast topić miliardy w trzecią linię podziemnej kolejki wolałaby rozbudować sieć tramwajową. Kandydatka na prezydentkę Warszawy Magdalena Biejat opowiedziała w środę o swojej wizji transportu w mieście.

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat, kandydatka Lewicy i ruchów miejskich na prezydentkę Warszawy zauważyła na wstępie, że "mobilność to nie tylko metro, tramwaj, autobus, to także poruszanie się na piechotę, rowerach czy hulajnogach". - Dojeżdżam do Sejmu na rowerze. Mierzę się z tym, jak zaprojektowane są ścieżki rowerowe. Na placu Trzech Krzyży poprowadzono je tak, że wywołano konflikt między pieszymi a rowerzystami. To nie powinno tak wyglądać - oceniła.

- Chcemy, żeby Warszawa zainwestowała w chodniki i spójną infrastrukturę rowerową - powiedziała, a dopytywana, gdzie drogi dla rowerów powinny powstać priorytetowo, wymieniła Puławską, czyli wyrzut sumienia Rafała Trzaskowskiego (mimo remontu na odcinku między Dolną a Goworka nie ma żadnej oferty dla rowerzystów). - Chodniki są bardzo wąskie, wielu rowerzystów i wiele rowerzystek boi się jeździć ulicą, bo jest niebezpiecznie. Sama jeżdżę ulicą, ale nie oczekujmy, że wszyscy użytkownicy rowerów będą przeciskać się slalomem pomiędzy samochodami -  mówiła Biejat.

"Buspasy wszędzie tam, gdzie autobusy stoją w korkach"

Potem przyszła pora na odrobinę teatru. Kandydatka wyjęła pudełko z napisem "Rozwiązanie problemu korków w Warszawie". Wyjęła z niego kartę miejską w wersji maxi.

- Mamy rozwiązanie korków w Warszawie, karta miejska będzie gwarantowała wolność od korków, jak karta wyjścia z więzienia z Monopoly. Jeśli ktoś dziś narzeka na transport w Warszawie, to są to użytkownicy autobusów. Najmniej można na nich polegać. Zadbamy o to, by użytkownicy autobusów mieli gwarancję, że autobusy stać w korkach nie będą. Rozwiązanie jest proste, skuteczne i tanie - są to buspasy. Wprowadzimy buspasy wszędzie tam, gdzie autobusy stoją w korkach - zadeklarowała Magdalena Biejat.

Gdzie widziałaby je w pierwszej kolejności? - Czerniakowska na Mokotowie, Pułkowa na Bielanach - odparła, zastrzegając, że nie wszędzie musi to być buspas na całej długości trasy. - Niekiedy wystarczy śluza czy kilkusetmetrowy odcinek na jakiejś szczególnie korkującej się części drogi - dodała.

Tramwajem do Ząbek, Raszyna czy Łomianek?

O tramwajach mówił głównie Marek Szolc, radny Warszawy z Lewicy. Nie szczędził gorzkich słów obecnym władzom Warszawy. - W te pięć i pół roku kadencji oddano zaledwie około cztery kilometry infrastruktury tramwajowej - półtora kilometra na Tarchominie i nieco ponad dwa kilometry na Kasprzaka. Obiecywane wielokrotnie inwestycje jak linie na Zieloną Białołękę czy na Gocław są przesuwane na święte nigdy - krytykował Szolc.

Jak zauważył, jeśli inwestycje są przekładane na lata 30., to nie sposób mówić, że są "absolutnym priorytetem". - W spółce Tramwaje Warszawskie jest mnóstwo ekspertów, pasjonatów tematu, kompetentnych osób, które czekają w blokach startowych, by realizować ambitne projekty - tłumaczył. I przekonywał, że przy przestawieniu priorytetów, linia na Gocław jest wykonalna do 2027 roku, wzdłuż Modlińskiej - do 2028 roku, a na Zieloną Białołękę - do 2028 roku. - Ten ostatni to sześć kilometrów torowiska, szacujemy, że kosztowałby około 500 milionów złotych. To nie są pieniądze, które są nie do zdobycia - stwierdził Szolc.

Magdalena Biejat przypomniała, że około milion osób codziennie dojeżdża do Warszawy, dlatego warto wyciągnąć z szuflad dawne koncepcje budowy linii tramwajowych do podwarszawskich miejscowości: Ząbek, Raszyna czy Łomianek. - Ale żeby to się wydarzyło, Warszawa musi mocniej działać na rzecz wznowienia prac nad ustawą metropolitalną. Bez ustawy, która da możliwość współfinansowania takich inwestycji nic się nie wydarzy - przyznała.

Metro ma służyć mieszkańcom, nie deweloperom

Tak przeszła do metra, które przed każdymi wyborami najbardziej elektryzuje mieszkańców. Kampanijnie dyskusje przybierają zazwyczaj formę map z wyrysowanymi na kolorowo kolejnymi liniami podziemnej kolejki. Większość pozostaje fantazją. Dlatego kandydatka Lewicy przekazała, że mapkami szafować nie będzie, choć "kocha metro".

- Ja jeżdżę metrem niemal codziennie, nie tylko w kampanii wyborczej, bo mam to szczęście, że mieszkam przy linii metra. Jednocześnie uważam, że należy je budować tak, by służyło mieszkańcom, nie deweloperom. Metro powinno powstać w sposób oparty o analizy i badania. Miasto takie badanie ma, mimo to, decyduje się wytyczać metro niezgodnie z rezultatami i rekomendacjami ekspertów - przekonywała wicemarszałkini Senatu, nawiązując do forsowanej przez Rafała Trzaskowskiego trzeciej linii ze Stadionu Narodowego na Gocław. Prognozy mówią o bardzo małych potokach pasażerskich, rzędu kilku tysięcy osób w szczycie na godzinę.

- Według danych ratusza, przepustowość (trzeciej linii na forsowanej trasie - red.) w godzinach szczytu jest do obsłużenia przez 18-metrowy autobus. Po co wydawać miliardy złotych na rozwiązanie infrastrukturalne, które jest najdroższe ze wszystkich w budowie i eksploatacji - pytał Kuba Czajkowski z Miasto Jest Nasze. A Marek Szolc dodał, że "trwają histeryczne próby nadania sensu" trzeciej linii poprzez dopuszczenie możliwości dogęszczania zabudowy w planach miejscowych Gocławia.

- Mieszkańcy Pragi Południe będą wolniej dojeżdżać do centrum niż mogliby tramwajem lub autobusem. Ten odcinek będzie nas kosztował pięć miliardów złotych, przy sprzyjających wiatrach powstanie za osiem lat - argumentowała Biejat. W jej opinii przebieg trzeciej linii trzeba zmienić, a do tego czasu inwestować w tramwaje. Nie pokazując konkretnych przebiegów mówiła, że potrzebne są: linia z Grochowa do centrum, nitka łącząca Białołękę z lewym brzegiem oraz trasa równoległa do M1 (północ-południe).

Magdalena Biejat postawiałby na tramwajtvnwarszawa.pl

Pytanie o podwyżki cen biletów komunikacji

Na pytanie o ewentualną podwyżkę cen biletów w związku z rosnącymi kosztami komunikacji, stwierdziła krótko: - Nie planujemy podwyżki cen biletów.

Nazwiska swojego ewentualnego zastępcy do spraw transportu na razie nie zdradziła.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Uroczystości Bożego Ciała w stolicy zaczęły się od mszy pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Z bazyliki przeszła także centralna procesja. Na placu Piłsudskiego wierni wysłuchali homilii. - Świeckości państwa nie przekreślają ani znaki religijne, ani krzyże; dziś nikomu w naszym podzielonym społeczeństwie nie potrzeba nowych wojenek i podziałów - mówił kard. Nycz. 

"Świeckości państwa nie przekreślają ani znaki religijne, ani krzyże"

"Świeckości państwa nie przekreślają ani znaki religijne, ani krzyże"

Źródło:
PAP

Drogowcy remontują obie jezdnie ulicy Czerniakowskiej, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Chełmską. Prace są prowadzone w długi weekend. Kierowcy jeżdżą objazdami, podobnie komunikacja miejska.

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. Zamknęli fragment Czerniakowskiej

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. Zamknęli fragment Czerniakowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 1 czerwca, najmłodsi warszawiacy będą mogli liczyć na atrakcje z okazji Dnia Dziecka. W różnych częściach Warszawy, w tym nad Wisłą, zaplanowano pikniki, warsztaty, koncerty oraz spektakle.

Pikniki, warsztaty, koncerty i spektakle. Dzień Dziecka w stolicy

Pikniki, warsztaty, koncerty i spektakle. Dzień Dziecka w stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega w czwartek przed burzami z intensywnymi opadami deszczu, gradem i porywistym wiatrem. Ostrzeżeniami IMGW objęto niemal całą Polskę, a na terenie aż 11 województw obowiązują alarmy drugiego stopnia.

Połowa Polski na pomarańczowo. To będą trudne godziny

Połowa Polski na pomarańczowo. To będą trudne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Żydowskim Instytucie Historycznym odbyła się prezentacja "Encyklopedii getta warszawskiego". W jej wersji internetowej, która jest już dostępna, można znaleźć dwa tysiące haseł, w książkowej - 50 zagadnień. Nad encyklopedią pracowało około 20 badaczy.

"Encyklopedia getta warszawskiego" już dostępna. Jej głównym źródłem było archiwum Ringelbluma

"Encyklopedia getta warszawskiego" już dostępna. Jej głównym źródłem było archiwum Ringelbluma

Źródło:
PAP

Zarząd Dróg Miejskich modernizuje flotę rowerów służbowych i ogłasza przetarg na sprzedaż użytkowanych do tej pory modeli. W ofercie drogowców znajdują się 24 w pełni sprawne jednoślady: towarowe, elektryczne czy miejskie. Ceny wywoławcze zaczynają się już od 400 złotych.

Drogowcy wyprzedają rowery. Wymienią je na nowe

Drogowcy wyprzedają rowery. Wymienią je na nowe

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek, 30 maja, w różnych częściach stolicy odbędą się procesje w związku ze świętem Bożego Ciała. W niedzielę, 2 czerwca, z placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej wyruszy z kolei pielgrzymka. Zarząd Transportu Miejskiego informuje o utrudnieniach.

Procesje Bożego Ciała i pielgrzymka. Długi weekend z utrudnieniami

Procesje Bożego Ciała i pielgrzymka. Długi weekend z utrudnieniami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Policjanci piaseczyńskiego wydziału ruchu drogowego spotykają się z różnymi przewinieniami kierujących. Jednak to, z którym mieli do czynienia ostatnio, wprawiło w osłupienie samych mundurowych - mówi rzeczniczka piaseczyńskiej policji i informuje o motocykliście, który w podróż wybrał się pijany. Mężczyzna miał przy sobie kask, ale go nie założył, ten służył mu do czego innego.

"Kask posiadał, ale służył mu zupełnie do czego innego"

"Kask posiadał, ale służył mu zupełnie do czego innego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zostali wezwani na stację paliw w Woli Koryckiej Dolnej niedaleko Garwolina, przy drodze ekspresowej S17. Okazało się, że ich pomocy potrzebowała 16-latka, której rodzice w wyniku niefortunnego zbiegu okoliczności zostawili ją samą na stacji - przekazała tamtejsza policja.

W drodze na wakacje zostawili córkę na stacji paliw i odjechali

W drodze na wakacje zostawili córkę na stacji paliw i odjechali

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała trzech mężczyzn - obywatela Polski oraz dwóch obywateli Białorusi - podejrzanych o dokonywanie podpaleń obiektów w różnych częściach kraju i działanie na zlecenie obcego wywiadu - przekazano w komunikacie. Zostali oni tymczasowo aresztowani, grozi im dożywocie.

Dwaj Białorusini i Polak podejrzani o podpalenia i działanie na rzecz obcego wywiadu

Dwaj Białorusini i Polak podejrzani o podpalenia i działanie na rzecz obcego wywiadu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ta wycieczka szkolna rozpoczęła się falstartem. Powodem był autokar, który nie przeszedł kontroli. Policjanci z Piaseczna wykryli, że miał usterki w układzie hamulcowym. Pojazd nie wyjechał w drogę, konsekwencje poniósł kierowca.

Dzieci miały jechać na wycieczkę. Autokar miał uszkodzone hamulce

Dzieci miały jechać na wycieczkę. Autokar miał uszkodzone hamulce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nieprzytomna kobieta leżała na chodniku w centrum Warszawy. Ratownicy medyczni, których wezwali piesi, szybko zorientowali się, że nie dolega jej nic poza zatruciem alkoholowym. Strażnicy znaleźli jednak w kieszeni kobiety dokumenty należące do mężczyzny.

Leżała nieprzytomna na chodniku w centrum miasta, miała dokumenty należące do mężczyzny

Leżała nieprzytomna na chodniku w centrum miasta, miała dokumenty należące do mężczyzny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni z Radomia rozbili zorganizowaną grupę przestępczą specjalizującą się w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy. Podejrzani mieli pomagać w wyrabianiu polskich wiz cudzoziemcom. Wśród zatrzymanych są pracownicy urzędu pracy.

Urzędnicy podejrzani o udział w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy

Urzędnicy podejrzani o udział w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy

Źródło:
PAP

Trzy samochody zderzyły się na moście Gdańskim w Warszawie. Jedna osoba została poszkodowana. Jak wynika z ustaleń policji, w organizmie sprawcy wykryto metamfetaminę. Narkotyki znaleziono także w jego aucie. To doktorant jednej z warszawskich uczelni.

Zderzenie na moście. Policja: w organizmie kierowcy metamfetamina, to doktorant jednej z warszawskich uczelni

Zderzenie na moście. Policja: w organizmie kierowcy metamfetamina, to doktorant jednej z warszawskich uczelni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nawet do pięciu lat więzienia może grozić 38-letniemu mieszkańcowi powiatu ciechanowskiego, który kradł alkohol z jednego z marketów. Mężczyzna został zamknięty w sklepie przez pracowników ochrony podczas kolejnej kradzieży. Jego łupem padło łącznie 46 butelek.

Kradł tyle butelek z alkoholem, że pracownicy ochrony zamknęli go w sklepie

Kradł tyle butelek z alkoholem, że pracownicy ochrony zamknęli go w sklepie

Źródło:
PAP

Kolejarze informują o ważnych zmianach. Od 9 czerwca pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej będą już dojeżdżać do stacji Warszawa Śródmieście. Wszystko dzięki otwarciu peronów 1-3 na modernizowanym Dworcu Zachodnim.

Pociągi WKD dojadą do Śródmieścia, na Dworcu Zachodnim otworzą nowe perony

Pociągi WKD dojadą do Śródmieścia, na Dworcu Zachodnim otworzą nowe perony

Źródło:
PAP

Jest przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej budynku nowej małpiarni w stołecznym zoo. Zainteresowani mogą zgłaszać swoje propozycje do 6 czerwca.

Zoo zbuduje nową małpiarnię

Zoo zbuduje nową małpiarnię

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały zatrzymane z związku z nielegalnym składowiskiem odpadów, które służby odkryły w okolicy działek na Paluchu. Mężczyźni usłyszeli już prokuratorskie zarzuty, a teren wypełniony workami i pojemnikami zabezpiecza policja.

Sterty śmieci obok ogródków działkowych. Trzy osoby zatrzymane

Sterty śmieci obok ogródków działkowych. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część efektownych platanów zasadzonych w ubiegłym roku przed gmachem stołecznego ratusza nie przyjęła się. Drzewa zostały już zastąpione nowymi, za darmo, w ramach gwarancji.

Uschły platany przed ratuszem. Zostały wymienione, były na gwarancji

Uschły platany przed ratuszem. Zostały wymienione, były na gwarancji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownicy Lotniska Chopina powitali w porcie nietypowego pasażera. Uczestniczyli w transporcie Berniego, samca pandy małej, który podróżował z Fota Wildlife Park niedaleko Corku w Irlandii do zoo we Wrocławiu.

Nietypowy pasażer na Lotnisku Chopina. "Berni był zaciekawiony i zainteresowany otoczeniem"

Nietypowy pasażer na Lotnisku Chopina. "Berni był zaciekawiony i zainteresowany otoczeniem"

Źródło:
PAP

Tydzień temu przed blokiem na warszawskich Bielanach przypadkowa osoba znalazła mężczyznę z ranami ciętymi szyi. - 44-latek zaatakował nożem swego kolegę - podała komenda rejonowa, której funkcjonariusze zatrzymali podejrzanego. Usłyszał on prokuratorski zarzut, za który grozi mu nawet dożywocie.

"Zaatakował nożem swojego kolegę". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Zaatakował nożem swojego kolegę". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymano trzech mężczyzn podejrzanych o oszustwo. Z ustaleń policji wynika, że podawali się za pracowników banku i przy użyciu kodów BLIK-a wypłacili pieniądze poszkodowanej kobiety. Wpadli przy bankomacie.

Oszustwo "na BLIK-a". Wielokrotnie podchodzili do bankomatu, zostali zatrzymani

Oszustwo "na BLIK-a". Wielokrotnie podchodzili do bankomatu, zostali zatrzymani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z motocyklistów "zyskał" punkty karne i na szybkiej przejażdżce stracił finansowo. Dozwoloną prędkość przekroczył o 120 kilometrów na godzinę.

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Pędził motocyklem 200 kilometrów na godzinę. Słono zapłacił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę zostały otwarte dwa warszawskie baseny na świeżym powietrzu: Inflancka i Park Wodny Moczydło.

Baseny, zjeżdżalnie, sztuczna rzeka. Już można pływać pod gołym niebem

Baseny, zjeżdżalnie, sztuczna rzeka. Już można pływać pod gołym niebem

Źródło:
PAP

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński udzielili na piątek po uroczystości Bożego Ciała dyspensy dotyczącej spożywania mięsa. Wierni Kościoła katolickiego przebywający na terenie obu diecezji mogą sobie pozwolić, by tego dnia zjeść karkówkę czy kiełbasę z grilla.

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Decyzja warszawskich biskupów

Czy w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso? Decyzja warszawskich biskupów

Źródło:
PAP

Samolot lecący z Izmiru do Warszawy lądował awaryjnie na Lotnisku Chopina, na pokładzie było 117 osób. Lądowanie przebiegło bezpiecznie.

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Piesi ulicę Ostrobramską pokonują kładką. Niedługo się to zmieni. Na skrzyżowaniu Ostrobramskiej i Poligonowej zyskają przejście. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg.

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Jest przetarg na przebudowę skrzyżowania Ostrobramskiej i Poligonowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziewięć miesięcy po przywróceniu ruchu Puławska u zbiegu z Goworka wciąż jest placem budowy. Dokończenie prac blokuje brak ostatecznej wersji projektu, który pozwoli na wytyczenie ścieżek rowerowych. - Trwa opiniowanie i uzgadnianie kolejnych zmian - słyszymy w Tramwajach Warszawskich.

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Tu brakuje ścieżki, tam się urywa chodnik. Puławska to wciąż plac budowy, a ostatecznego projektu brak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na S7, na środku jezdni zatrzymał się kierowca fiata. Po chwili w jego auto uderzył mercedes. Kierowca fiata tłumaczył, że sięgnął po butelkę, by napić się wody. To jednak nie koniec jego kłopotów, okazało się, że nie miał uprawnień do kierowania.

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Zatrzymał się nagle na pasie S7, bo chciał napić się wody

Źródło:
PAP

Na stacji paliw w miejscowości Brzeziny koło Łodzi samochód bez kierowcy toczył się wprost na butle z gazem. W środku był tylko pasażer - kilkuletni chłopiec. Pojazd w porę zatrzymał stołeczny strażnik miejski.

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Usłyszał przeraźliwy krzyk dziecka i zobaczył, że auto toczy się na butle z gazem

Źródło:
PAP

We wtorek w okolicach plaży w Serocku wyłowiono ciało. Policja potwierdziła, że to poszukiwany od soboty 19-latek.

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Świętował z kolegami zakończenie matur, zniknął pod wodą. Tragiczny finał poszukiwań 19-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W długi weekend zmieni się rozkład jazdy komunikacji miejskiej. W Boże Ciało będzie obowiązywał świąteczny rozkład, a w piątek sobotni. Będą dodatkowe kursy na wybranych liniach, niektóre zostaną zawieszone.

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Komunikacja miejska w długi weekend. Skrócone trasy, zawieszone linie

Źródło:
tvnwarszawa.pl