Autobusy zastępcze, kursy przez most Gdański. Nowy etap remontu Zachodniego, utrudnienia nawet w Pruszkowie

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP/Koleje Mazowieckie
Koleje MazowieckieKolej Mazowiecka (zdjęcie ilustracyjne)

Na przełomie sierpnia i września wystąpią utrudnienia w kursowaniu pociągów Kolei Mazowieckich. Przewoźnik wprowadza Zastępczą Komunikację Autobusową na odcinku Warszawa Zachodnia – Pruszków oraz wzajemne honorowanie biletów KM i ZTM w środkach transportu miejskiego na wybranych liniach i odcinkach. Część pociągów kursujących na linii R1 i R2 zostanie odwołana.

Na Warszawie Zachodniej postęp prac i zapewnienie bezpiecznego prowadzenia ruchu wymaga tymczasowych zmian w komunikacji między 22 sierpnia a 3 września. Zaplanowane roboty związane są z podłączaniem nowych urządzeń do systemu sterowania ruchem kolejowym - poinformowały Polskie Koleje Państwowe.

Tymczasowe zmiany komunikacji są zaplanowane w rozkładzie jazdy. Część pociągów pojedzie zmienioną trasą przez stację Warszawa Gdańska. Część połączeń będzie skróconych lub odwołanych.

Honorowanie biletów KM

W związku z utrudnieniami Koleje Mazowieckie zdecydowały o wprowadzeniu dodatkowego, wzajemnego honorowania biletów KM i ZTM, obowiązującego od 22 sierpnia do 3 września 2022 r. wg poniższych zasad.

Wszystkie rodzaje biletów KM honorowane będą w środkach transportu miejskiego na odcinkach, należących do kilkunastu linii. Obowiązują one na całej trasie autobusów linii 517, 716, 717, 817 oraz 194. W autobusie 127 są ważne na odcinku PKP Włochy – Centrum, a w 713 od przystanku Sanktuarium do Cmentarz Wolski.

Bilety KM będą honorowane także w tramwajach na ciągu Cmentarz Wolski – Wolska – Okopowa – Towarowa – Aleje Jerozolimskie – Centrum, a także w metrze M1 na odcinku Dworzec Gdański – Metro Centrum.

ZKA z ważnymi biletami ZTM

- Zakres utrudnień powoduje, że w godzinach szczytu pociągi SKM linii S1 do i z Pruszkowa w większości nie będą kursowały (trasa zostanie skrócona do odcinka Otwock – Warszawa Wschodnia) - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego. W związku z tym na odcinku Warszawa Zachodnia – Pruszków uruchomiona zostanie Zastępcza Komunikacja Autobusowa (ZKA).

Wszystkie bilety ZTM ważne w pociągach SKM na odcinku Warszawa Zachodnia – Pruszków honorowane będą na całej trasie obsługiwanej przez autobusy Zastępczej Komunikacji Autobusowej (ZKA) uruchamianej przez Koleje Mazowieckie.

- Pasażerowie z biletami „kartonikowymi” ZTM, które nie zostały wcześniej skasowane, będą obowiązani do ich skasowania przez trwałe napisanie na ich odwrocie daty i godziny rozpoczęcia przejazdu w formacie 24-godzinnym, czyli np. 23.08. godz. 06:55, a posiadacze biletów zakodowanych na WKM muszą je uprzednio aktywować - poinformowały Koleje Mazowieckie.

Linie R1 i R2

- W terminie od 22 sierpnia do 3 września liczba kursujących pociągów na obu liniach zostanie zmniejszona, a czas ich przejazdu ulegnie wydłużeniu - poinformowały Koleje Mazowieckie

Na linii R1 część pociągów Kolei Mazowieckich kursujących do/z Grodziska Mazowieckiego i Żyrardowa zostanie odwołana albo będzie kursowała do/z stacji Warszawa Gdańska.

Na linii R3 nie będą kursowały pociągi do/z Błonia, a liczba pociągów w relacji do/z Sochaczewa zostanie zmniejszona. Ponadto część z nich będzie dojeżdżać na dworzec Warszawa Gdańska.

Zakres prac

Prace na stacji Warszawa Zachodnia skupiają się w dwóch obszarach. Na dojeździe od strony zachodniej budowane są wiadukty kolejowe. "Wykonawca betonuje kolejne segmenty obiektów" - zaznaczyli kolejarze. Dzięki nowym wiaduktom usprawni się połączenie pociągowe z Radomia m.in. w stronę przystanków Warszawa Koło i Młynów na linii obwodowej. Budowane są nowe tory i rozjazdy, stawiane są słupy i rozwieszana jest sieć trakcyjna.

Równolegle prowadzone są prace w tunelu dla pieszych. "W konstrukcji, która łączy już peron 9 z peronem nr 6, realizowane są roboty wykończeniowe. Kładzione są posadzki i ściany. Powstają konstrukcje pod schody ruchome, które zapewnią wygodny dostęp z przejścia podziemnego na perony. Wykonawca montuje instalacje energetyczne, kanalizacyjne i odwodnieniowe" - przekazali kolejarze.

Kolejny etap prac związany będzie z podłączaniem urządzeń do nowej nastawni zlokalizowanej na stacji Warszawa Zachodnia. Prace zaplanowano od 22 sierpnia do 3 września. Na czas prac PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z przewoźnikami zaplanowały zmiany w połączeniach kolejowych w Warszawie i aglomeracji. "Pomimo największej w historii przebudowy stacji i ograniczonego zakresu czynnych torów, utrzymane jest kursowanie pociągów" - podkreśliły PKP.

Autor:mg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl/PAP/Koleje Mazowieckie

Źródło zdjęcia głównego: Koleje Mazowieckie

Pozostałe wiadomości