Tomasz Wasilewski

Tomasz Wasilewski

Pogoda na 16 dni: Jeszcze będzie bardzo ciepło. A nawet gorąco

Dwa tygodnie, które pozostały do końca wakacji, będą mieć, jak to się zdarza w drugiej połowie sierpnia, zarówno coś z lata jak i z - nie bójmy się tego słowa - jesieni. Ta coraz bliższa granica pór roku sprawi, że w czasie najbliższych dwóch tygodni odczujemy czasami jeszcze ciepłą pogodę, a innym razem już chłodną.

Nie takie upalne "sierpniówki". Krótki blog na długi weekend

Zacznijmy od tego, że w czasie długiego sierpniowego weekendu, czyli od piątku do niedzieli nie będzie upałów. Według wszelkich znaków na niebie i ziemi temperatura w tym czasie nie będzie wyższa niż 28 stopni i na takim wysokim poziomie ma być tylko w piątek i tylko na wschodzie kraju.

Znowu będzie upalnie. W niedzielę 32 stopnie

Po kilku chłodniejszych, chociaż parnych i dusznych dniach, pod koniec tygodnia wróci bardzo gorąca pogoda. Tym razem przywędruje do nas z północnej Afryki. Będzie to upalne powietrze, które napłynie do Polski między innymi z Tunezji, Libii i Egiptu, pokonując wcześniej drogę przez Morze Śródziemne.

Pogoda na 16 dni: najpierw żar do 35 stopni, potem zimny prysznic

Za nami pierwszy sierpniowy weekend i wielki upał. Najgoręcej było w Mińsku Mazowieckim – 35 stopni, a w wielu innych miastach zanotowano 33, 34 stopnie. Nowy tydzień zaczniemy od tak samo "wrzącej" pogody. Odpowiada za nią następujący układ ciśnienia: na północy Rosji jest wyż, a w pobliżu Wielkiej Brytanii niż.

Pogoda na 16 dni: nadal gorąco, ale w sierpniu nastąpią zmiany

Po upalnym weekendzie (w Zielonej Górze było 35 stopni) nowy tydzień raczej nie da nam odpocząć od afrykańskiej temperatury. Gorące powietrze nadal będzie napływać do Polski z południa oraz ze wschodu i taka cyrkulacja gwarantuje nam temperaturę maksymalną na poziomie ok. 30 stopni.

Pogoda na 16 dni: gorące lato prawie bez przerwy

Za nami pierwsze dwa tygodnie lipca i chyba można powiedzieć, że całkiem udane, bo z małymi wyjątkami było na ogół bardzo ciepło albo nawet gorąco. Przed nami druga połowa miesiąca, który w statystykach pogodowych jest najczęściej najcieplejszym miesiącem roku w naszym klimacie.

Pogoda na 16 dni: największy upał dopiero przed nami

Pierwszy lipcowy weekend dobiega końca, ale bardzo ciepła, a nawet gorąca pogoda wcale się nie kończy. Afrykańska temperatura osiągająca lub przekraczająca 30 stopni będzie się utrzymywać, z krótkimi przerwami, przez najbliższe 2 tygodnie.

Pogoda na 16 dni: długa droga do prawdziwego lata

Zgodnie z przewidywaniami lato zaczęło się pogodą umiarkowanie ciepłą, a czasami wręcz chłodną. Brak upału oczywiście nie jest powodem do zmartwień, ale z kolei kilkanaście stopni na termometrach chyba nie może być przyczyną wielkiej radości.

Pogoda na 16 dni: wielki upał tylko na chwilę

Z pustyń północnej Afryki do Polski jest w linii prostej około 3 tysięcy kilometrów i przynajmniej taką odległość pokonało powietrze, którym dziś oddychamy. Oddycha się nim niezbyt lekko, bo jego temperatura coraz częściej przekracza 30 stopni.

Prognoza, która zdecydowała o sukcesie aliantów

Lądowanie aliantów w Normandii w czerwcu 1944 r. to wydarzenie, którego powodzenie zależało od tysięcy czynników, w tym od pogody. Być może prognoza pogody przygotowana wtedy przez Jamesa Stagga, brytyjskiego meteorologa, zdecydowała o powodzeniu desantu we Francji i tym samym o losach wojny.

Pogoda na 16 dni: już wkrótce wrócą upały

Od kilku dni oddychamy rześkim powietrzem, które po fali majowych upałów napłynęło z północy Europy i pozwoliło nam odpocząć od afrykańskiego żaru. Te chłodniejsze chwile potrwają jeszcze kilka dni, ale nie więcej niż trzy, bo pod koniec pierwszego tygodnia czerwca szykuje się duże ocieplenie.

Pogoda na 16 dni: koniec upałów, czyli powrót do wiosennej normy

Po kilku dniach gorącej - jak na maj - pogody, na horyzoncie widać duże zmiany. Zaczną się one w środę, kiedy to z północy zacznie płynąć do Polski chłodne powietrze. Będzie miało ono temperaturę niższą o około 10 stopni Celsjusza od masy powietrza, która jeszcze teraz zapewnia nam majowe lato.