Tomasz Wasilewski

Tomasz Wasilewski

Przed nami jeszcze tydzień stycznia i niewielkie ochłodzenie oraz opady śniegu, ale właśnie ukazały się nowe amerykańskie prognozy na luty. Jeśli się sprawdzą to przed nami kolejny nietypowo ciepły-jak na zimę-miesiąc.

Wietrzna, ciepła i daleka od zimowych wyobrażeń pogoda niestety trwa dalej. Jej przyczyną jest duża aktywność i liczba niżów, które tworzą się głównie nad Oceanem Atlantyckim i wkraczają śmiało do Europy. Ich wędrówka przebiega bez przeszkód, bo na wschodzie Europy brakuje mocnego wyżu, który zablokowałby je.

Druga połowa września zaczęła się słoneczną i ciepłą pogodą. Za taki stan rzeczy możemy dziękować wyżowi, którego centrum jest nad Morzem Bałtyckim. Ten wyż będzie teraz powoli przesuwać się na wschód, nad Rosję, co dla nas może oznaczać nadal dobrą i spokojną aurę.

Za nami bardzo ciepły weekend, a przed nami zmiana pogody czyli ochłodzenie. Jego przyczyną będzie osłabnięcie rosyjskiego wyżu, który przez dobrych kilka dni zapewniał nam wspaniałe, wrześniowe lato. Gorsza kondycja tego wyżu spowoduje, że inny, chłodniejszy wyż z zachodu wtargnie w nasze rejony.