Miały pochłaniać dwutlenek węgla, a przez działalność człowieka go emitują. "Z tego badania płynie niepokojąca wiadomość"

Autor:
anw/dd
Źródło:
BBC
Zjednoczeni w nauce 2022. Raport WMO
Zjednoczeni w nauce 2022. Raport WMOWMO
wideo 2/10
Zmiany klimatu

W wyniku działalności człowieka i zmian klimatu, 10 najbardziej chronionych lasów na świecie uległo degradacji. Stały się one źródłem emisji dużej ilości dwutlenku węgla - wynika z raportu opublikowanego przez ekspertów z UNESCO.

Z raportu dotyczącego emisji gazów cieplarnianych wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat dziesięć najbardziej chronionych lasów, które położone są na obszarach światowego dziedzictwa UNESCO, wyprodukowało więcej dwutlenku węgla niż go pochłonęło. Siedliska te obejmują obszar dwukrotnie większy od powierzchni Niemiec i mogą pochłonąć około 190 milionów ton dwutlenku węgla z atmosfery każdego roku.

- To prawie połowa rocznej emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych w Wielkiej Brytanii - powiedział doktor Tales Carvalho Resende, współautor badań, specjalista ds. projektów działu dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. - Mamy teraz najbardziej szczegółowy jak dotąd obraz istotnej roli, jaką te lasy odgrywają w łagodzeniu zmian klimatu - dodał. 

Lasy światowego dziedzictwa UNESCO

Dzięki danym satelitarnym naukowcy oszacowali ilość węgla pochłoniętego i wyemitowanego przez lasy światowego dziedzictwa UNESCO w latach 2001-2020. Oprócz miliardów ton węgla pochłoniętego przez całą tę "biomasę" drzew i roślinności badania ujawniły też, pod jak wielką presją znajdują się niektóre z tych siedlisk.

Naukowcy stwierdzili, że dwa czynniki powodują, że lasy zmieniają się z pochłaniaczy dwutlenku węgla w źródło jego emisji: ekstremalne zjawiska pogodowe, w tym pożary, burze i susze oraz presja człowieka (rolnictwo, w tym wypas zwierząt, nielegalny wyrąb, pozyskiwanie drewna).

Lasy należące do światowego dziedzictwa UNESCO, które emitują więcej dwutlenku węgla niż go pochłaniają:

- Lasy deszczowe na Sumatrze (Indonezja);

- Rezerwat Río Plátano w Hondurasie;

- Park Narodowy Yosemite (USA);

- Międzynarodowy Park Pokoju Waterton-Glacier (USA);

- Barbeton Makhonjwa (Południowa Afryka);

- Park Narodowy Kinabalu (Malezja);

- Kotlina Uwska (Mongolia, Rosja);

- Park Narodowy Wielkiego Kanionu (USA);

- Greater Blue Mountains Area (Australia);

- Park Narodowy Morne Trois Pitons (Dominikana).

Zmiany klimatuAdam Ziemienowicz/PAP

Pożary lasów a emisja dwutlenku węgla

Eksperci z UNESCO zauważają też, że ogromny wpływ na klimat mają też pożary lasów. W ostatnich latach to, co UNESCO nazwało "bezprecedensowymi pożarami", zwłaszcza na Syberii, w USA i Australii, wygenerowało dziesiątki milionów ton dwutlenku węgla.

- To błędne koło - zauważa Carvalho Resende. - Więcej emisji dwutlenku węgla oznacza więcej pożarów lasów, co oznacza więcej emisji dwutlenku węgla - tłumaczył.

Huragan Maria zniszczył około 20 procent pokrywy leśnej w parku narodowym Morne Trois Pitons na Dominikanie w 2017 roku. - Z tego badania płynie niepokojąca wiadomość. Nawet najlepsze i najbardziej chronione obszary leśne na świecie są zagrożone przez globalny kryzys klimatyczny - mówił ekspert. - Więc działanie, w celu zmniejszenia globalnych emisji, jest naprawdę potrzebne teraz, aby zapewnić, że te lasy - że wszystkie lasy - mogą nadal działać jako pochłaniacze dwutlenku węgla i oczywiście jako ważne miejsca dla różnorodności biologicznej - podkreślił.

Skutki zmian klimatycznychAdam Ziemienowicz/PAP
Ranking ryzyka klimatycznegoPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:anw/dd

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: meteo