TVN Meteo | Świat

Silne burze na wschodzie USA. Fala zmyła dom z plaży do oceanu

TVN Meteo | Świat

Autor:
as/dd
Źródło:
Reuters, Cape Hatteras National Seashore
Dom w Rodanthe zapada się do oceanu
Reuters/Cape Hatteras National SeashoreDom w Rodanthe zapada się do oceanu

Wzdłuż Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych przetaczają się silne sztormy. Fale zmywają wszystko, co napotkają na swojej drodze. Służbom Parku Narodowego Cape Hatteras Seashore udało się uchwycić moment, w którym jeden z domów na plaży wpada do oceanu.

Klip został opublikowany we wtorek na oficjalnym koncie na Twitterze parku. Widać na nim, jak fale podmywają fundamenty domu w nadmorskiej miejscowości Rodanthe w Karolinie Północnej, a po chwili cała struktura zapada się do oceanu. Jak opowiadał Michael Barber z Parku Narodowego Cape Hatteras Seashore, fale uderzyły z taką siłą, że fragmenty budynku wypłynęły na brzeg wiele kilometrów od miejsca wypadku. Na szczęście, w momencie zawalenia dom był pusty.

Fala zmyła dom z plaży do oceanu

To nie pierwszy taki przypadek w okolicy. Poprzedniego dnia fale pochłonęły jeszcze jedną posiadłość, zlokalizowaną na tej samej ulicy. Władze parku zaznaczają, że w przyszłości sytuacja ta może powtórzyć się jeszcze wielokrotnie.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z właścicielami domów w Rodanthe i poinformowaliśmy ich o tym, jak powinni postąpić w wypadku zawalenia się ich budynku - zapewnia David Hallac z Zarządu Parków Narodowych Karoliny Północnej.

Dom w Rodanthe wpada do oceanuReuters/Cape Hatteras National Seashore

Mieszkańcom grożą powodzie i wysokie fale 

Jak podaje Narodowa Służba Pogodowa (NWS), wybrzeża Karoliny Północnej znajdują się obecnie w bardzo trudnej sytuacji pogodowej. Do czwartku obowiązywać tam będą ostrzeżenia przed powodziami i wysokimi falami, zaś w okolicy możliwe są podtopienia o wysokości do 1,2 metra. Służby porządkowe przestrzegają przed niebezpieczeństwem i odradzają podróż w nadbrzeżne rejony stanu.

Autor:as/dd

Źródło: Reuters, Cape Hatteras National Seashore

Źródło zdjęcia głównego: Reuters/Cape Hatteras National Seashore