Burza subtropikalna Nicole, która uformowała się w pobliżu Karaibów, prawdopodobnie z siłą huraganu pierwszej kategorii uderzy w tym tygodniu we Florydę - informuje CNN. Pod koniec września ten amerykański stan nawiedził huragan Ian, doprowadzając do ogromnych strat.
Nicole, określana burzą subtropikalną, znajduje się w odległości około 750 kilometrów na wschód od północno-zachodniej części Bahamów. Wiatr wieje w niej z prędkością 75 kilometrów na godzinę - podało amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC). Żywioł będzie przemieszczać się w kierunku zachodnim i w czwartek uderzy we Florydę.
Meteorolodzy przewidują, że burza będzie się nasilać i tuż przed uderzeniem we Florydę stanie się huraganem pierwszej kategorii w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona.
- Warunki mogą się pogorszyć już we wtorek i utrzymać się do czwartkowej nocy lub piątkowego poranka - przekazali meteorolodzy z amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej w Miami.
Gubernator Florydy ostrzega
Zdaniem meteorologów z CNN, Nicole przyniesie intensywne opady deszczu. Miejscami może spaść 50-100 litrów wody na metr kwadratowy.
- Prognozuje się ulewne opady deszczu, powodzie przybrzeżne, silny wiatr we wschodniej Florydzie i południowo-wschodniej części USA - powiedział Robert Shackelford, meteorolog CNN.
Przed burzą ostrzega gubernator Florydy Ron DeSantis. Wezwał mieszkańców, aby ci zachowali szczególną ostrożność i pozostali w domach. "Zachęcam wszystkich mieszkańców Florydy do przygotowania się na uderzenie burzy" - przekazał w komunikacie prasowym.
Floryda. Trwa liczenie strat po przejściu Iana
Pod koniec września we Florydę uderzył huragan czwartej kategorii - Ian. Wiatr osiągał w nim prędkość 250 km/h. W wyniku żywiołu zginęło 120 osób na Florydzie. Huragan spowodował ogromne zniszczenia, wciąż trwa liczenie strat po jego przejściu.
Choć sezon na huragany na Oceanie Atlantyckim trwa do 30 listopada, to - jak zwraca uwagę CNN - ostatnim huraganem, który uderzył w listopadzie w USA był huragan Kate w 1985 roku.
Źródło: CNN, Reuters, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: NHC, NOAA