Ponad 30 stopni na zachodzie Europy. "Ten rok jest wyjątkowy"

Autor:
anw/dd
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, wetteronline.de

Francja i Hiszpania doświadczyły w czwartek uderzenia ciepła, temperatura przekroczyła miejscami 30 stopni Celsjusza. Taka aura sprawiła, że wiele osób pojawiło się na plażach i kąpało w morzu.

W czwartek na Riwierze Francuskiej turyści opalali się, ponieważ było wyjątkowo ciepło.

- Pod koniec października normalnie się ochładza i do dnia Wszystkich Świętych zwykle pada, ale ten rok jest wyjątkowy - powiedziała Rose-Marie Martini, która opalała się na plaży w kostiumie kąpielowym. Dodała, że woda w morzu miała 20-21 stopni Celsjusza i nadawała się do kąpieli.

Październikowe lato we Francji

Niezwykle łagodny październik w Europie Zachodniej nastąpił po lecie, podczas którego było wyjątkowo gorąco. Wiele europejskich krajów zmagało się z suszą i pożarami.

- Rok 2022 jest już najgorętszym rokiem w historii - powiedział Frederic Nathan z francuskiej służby meteorologicznej Meteo France, dodając, że podczas gdy indyjskie lata nie były niczym niezwykłym, w ostatnich latach stopień ocieplenia osiągnął bezprecedensowy poziom. - Każdego roku padają dziesiątki rekordów ciepła, praktycznie nie ma żadnych niskich wartości - podkreślił.

Najwyższa temperatura czwartek 27.10 zanotowana we Francjiwetteronline.de

Ponad 30 stopni w Hiszpanii

W czwartek w Hiszpanii temperatura wzrosła w niektórych miejscach do 30 stopni Celsjusza - podała krajowa agencja meteorologiczna AEMET. Dodała, że może to być najgorętszy październik w historii pomiarów.

Z danych AEMET wynika, że każdy dzień października, z wyjątkiem pierwszego, był cieplejszy niż zwykle o tej porze roku. W południowej Hiszpanii, w mieście Moron de la Frontera, termometry pokazały 35,4 stopnia Celsjusza. W Kordobie i Sewilli było ponad 30 stopni Celsjusza.

- Jesteśmy wdzięczni za taką pogodę, doceniamy to - mówił kelner Carlos Cruz.

W zwykle chłodniejszym i bardziej deszczowym Kraju Basków na północy kraju, temperatura również oscylowała wokół 30 stopni Celsjusza.

Najwyższa temperatura w czwartek 27.10 w Hiszpaniiwetteronline.de

Autor:anw/dd

Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl, wetteronline.de