Niszczycielskie tornada i burze, zginęło co najmniej 17 osób. "To był chaos, kompletny chaos"

Aktualizacja:
Autor:
as,anw//rzw
Źródło:
Reuters, PAP, CNN, CBS

Seria tornad nawiedziła w nocy z piątku na sobotę kilka stanów położonych w centralnej części USA. Zginęło co najmniej 17 osób. Żywioł zniszczył domy, centra handlowe i zerwał dach teatru podczas koncertu w jednym z miast stanu Illinois.

Przez centralną i wschodnią część Stanów Zjednoczonych przeszły silne burze. W wielu regionach zanotowano grad, porywisty wiatr i tornada - podała Krajowa Służba Pogodowa (NWS). Łącznie doliczono się co najmniej 17 zabitych - wcześniej w sobotę mówiono o 10 ofiarach śmiertelnych.

- Tornada uderzyły w nocy, niszcząc domy i firmy, ogołacając drzewa z kory i gałęzi. Rozległy front burzowy spowodował również pożary na południowych równinach i śnieżyce na górnym środkowym zachodzie - podało amerykańskie radio publiczne NPR.

Ofiary śmiertelne tornad

Jak podaje CNN, w piątek ponad 50 tornad przetoczyło się przez co najmniej siedem stanów stanach, w tym Arkansas, gdzie żywioł zabił pięć osób. Cztery osoby zginęły w małym mieście Wynne, kolejna w North Little Rock - poinformowali lokalni urzędnicy.

Trzy osoby zginęły w Indianie w pobliżu Sullivan. W hrabstwie Madison w Alabamie życie straciła jedna osoba, a pięć zostało rannych. W hrabstwie Pontotoc w Missisipi jedna osoba zmarła, a cztery zostały ranne. Ostatnie zgony potwierdzono w hrabstwie McNairy w stanie Tennessee, gdzie życie straciło siedem osób.

Ze wstępnych informacji wynika, że ​​w Illinois odnotowano co najmniej 22 tornada, osiem w Iowa, cztery w Tennessee, pięć w Wisconsin i kilka w Missisipi.

Katastrofalne tornado w Little Rock

W piątkowe popołudnie w stolicę stanu Arkansas, Little Rock, uderzyło niszczycielskie tornado. Nagrania ukazują szeroką na kilka metrów trąbę powietrzną, która zrywała dachy, porywała samochody i uszkodziła setki budynków w mieście. NWS określiła zjawisko mianem "katastrofalnego". Szpitale w regionie ogłosiły stan alarmowy z powodu liczby rannych, jaka zgłosiła się do nich po uderzeniu żywiołu.

William Williams, pracownik supermarketu położonego w Little Rock powiedział w rozmowie z CNN, że jest "wdzięczny, że żyje". Mężczyzna schronił się w sklepie, kiedy pojawiło się tornado. - Wszystko wydarzyło się w jakieś pięć sekund. Przyszło i było bum - relacjonował. - Wychodzę na zewnątrz i to, co widzę, to jest jakieś szaleństwo. Ludzie mieli krew na twarzach. Jestem wdzięczny, że żyję - dodał.

Jak przekazała gubernator Arkansas, Sarah Huckabee Sanders, ekstremalne warunki pogodowe przyczyniły się do śmierci czterech osób w miejscowości Wynne we wschodniej części stanu. Tam domy i budynki zostały wręcz zmiecione z powierzchni ziemi. - Miasto zostało przecięte na pół ze wschodu na zachód - powiedziała w rozmowie ze stacją CNN burmistrz Wynne, Jennifer Hobbs. Radna miasta Lisa Powell Carter mówiła, że drogi są zasypane gruzem. - Jestem w panice, próbujemy dostać się do domu, ale nie możemy. Wynne jest zdemolowane, domy zniszczone, drzewa powalone - opisywała.

Jak przekazała rzeczniczka władz hrabstwa Pulaski - Madeline Roberts - co najmniej 50 rannych osób trafiło do miejscowego szpitala.

Pięć osób zostało hospitalizowanych po tym, jak tornado uderzyło w piątek w Covington w stanie Tennessee. Żywioł niszczył wszystko na swojej drodze, drogi były nieprzejezdne.

Zniszczenia są niewiarygodne

Władze hrabstwa Sullivan w Indianie ogłosiły stan wyjątkowy po tym, jak odnotowano ofiary śmiertelne. W regionie są zniszczone domy, zerwane linie energetyczne, tysiące ludzi nie ma prądu i wody, zgłoszono wiele wycieków gazu. Burmistrz miasta Sullivan Clint Lamb stwierdził na Facebooku, że zniszczenia są niewiarygodne.

"Kompletny chaos"

Burze szalały również w innych stanach. Władze podejrzewają, że silny wiatr spowodował zawalenie się dachu hali Apollo Theatre w miejscowości Belvidere w Illinois. W budynku odbywał się właśnie koncert. Jak podały służby ratunkowe, w wyniku katastrofy zginęła co najmniej jedna osoba, a 28 zostało rannych, w tym pięć ciężko.

- To był chaos, kompletny chaos - przekazał stacji CBS Shane Woody z policji w Belvidere.

Raporty o tornadach wpłynęły także ze stanu Iowa. Żywioł przeszedł przez miasto Keota, gdzie uwiecznili go łowcy burz.

Jak podał serwis PowerOutage.us, w piątek wieczorem i w sobotę rano ponad 450 tysięcy domów i firm było pozbawionych prądu w stanach: Indiana, Illinois, Arkansas i Tennessee, z czego około jedna trzecia awarii została zgłoszona w stanie Indiana .

Autor:as,anw//rzw

Źródło: Reuters, PAP, CNN, CBS