Przemycał wielkie ślimaki. Mogły mieć groźne dla ludzi pasożyty

Autor:
kw,dd
Źródło:
nypost.com, CNN, tvnmeteo.pl
Znalezione ślimaki
Znalezione ślimakiUS Customs and Border Protection
wideo 2/4
US Customs and Border ProtectionZnalezione ślimaki

Turysta, który podróżował z Ghany do amerykańskiego Detroit, próbował przemycić sześć ślimaków, należących do gatunku będącego dużym zagrożeniem dla ludzi i dla środowiska naturalnego. Zwierzęta przejęła służba celna i graniczna.

Pracownicy amerykańskiej służby celnej i granicznej (CBP) znaleźli sześć żywych gigantycznych ślimaków lądowych wewnątrz walizki. Jak poinformowali w piątek, jej właścicielowi udało się je przetransportować w piątek z Ghany na lotnisko Detroit Metro Airport.

CBP natychmiast przechwyciła zwierzęta. Stwierdzono, że mięczaki to przedstawiciele gatunku Lissachatina fulica. Ślimaki te są uważane w Stanach Zjednoczonych za "zakazane", ponieważ mogą powodować choroby u ludzi i siać spustoszenie w środowisku, jeśli zostaną wypuszczone na wolność. Pomimo to ludzie na całym świecie jedzą Lissachatina fulica, a w niektórych krajach trzymane są one jako zwierzęta domowe.

Mogą przenosić pasożyty, są wielkimi szkodnikami

Lissachatina fulica mogą mieć nawet 20 centymetrów długości i przenosić pasożytniczego nicienia Angiostrongylus cantonensis. Zakażenie nim może prowadzić do zapalenia opon mózgowych. Co więcej, zwierzęta te mogą żywić się nawet 500 rodzajami roślin, a to oznacza, że mogą spowodować znaczne szkody w ekosystemie. Mogą być także odpowiedzialne za wyjadanie tynku (który jest źródłem wapnia), co prowadzi do uszkodzenia budynków.

- Nasi funkcjonariusze i specjaliści do spraw rolnictwa pilnie pracują nad tym, aby namierzyć, wykryć i przechwycić potencjalnie groźne gatunki, zanim będą one miały szansę wyrządzić szkody w USA - powiedział dyrektor portu lotniczego Robert Larkin. - Odkrycie tego wysoce inwazyjnego szkodnika naprawdę przynosi korzyści dla zdrowia i dobrobytu Amerykanów - dodał.

Jeden ze znalezionych ślimakówUS Customs and Border Protection
Znalezione ślimakiUS Customs and Border Protection

Wielkie utrapienie

W lipcu ubiegłego roku hrabstwo Pasco na Florydzie zostało poddane kwarantannie po tym, jak urzędnicy odkryli tam szybko rosnącą populację Lissachatina fulica. Z kolei w hrabstwie Miami-Dade wyeliminowanie poprzedniej populacji tych szkodników zajęło 10 lat i pochłonęło miliony dolarów.

Ślimaki są zdolne do wyprodukowania do 2500 jaj rocznie, dlatego tak trudno jest kontrolować ich populację.

Autor:kw,dd

Źródło: nypost.com, CNN, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: US Customs and Border Protection