TVN Meteo | Świat

Masowa śmierć żółwi oliwkowych u wybrzeża Meksyku. To gatunek zagrożony wyginięciem

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw//rzw
Źródło:
ENEX, BBC, nypost.com

Żółwie oliwkowe (Lepidochelys olivacea) są zagrożone wyginięciem. W czwartek na jednej z meksykańskich plaż znaleziono setki martwych osobników tego gatunku. Według informacji przekazanych przez władze kraju, zwierzęta najprawdopodobniej zaplątały się w porzucone w morzu sieci rybackie.

Około 300 martwych żółwi morskich morze wyrzuciło na plażę w Meksyku w pobliżu miasteczka Morro Ayuta w stanie Oaxaca. Zostały znalezione w czwartek przez miejscowych rybaków.

Martwe żółwie na plaży. Ministerstwo potwierdza

Meksykańskie Ministerstwo Środowiska potwierdziło zdarzenie. Jak wyjaśnili urzędnicy, martwe zwierzęta to żółwie oliwkowe (Lepidochelys olivacea) - gatunek zagrożony wyginięciem. Badania wykazały, że wszystkie osobniki były samicami.

Według informacji przekazanej przez ministerstwo, zwierzęta najprawdopodobniej zginęły w wyniku zaplątania się w pozostawione na morzu sieci rybackie. To na razie jednak tylko hipoteza, dokładna przyczyna ich śmierci będzie wyjaśniana.

Żółwie oliwkowe zagrożone wyginięciem

Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), populacja żółwi oliwkowych z każdym rokiem drastycznie maleje. Zwierzęta te gniazdują w nielicznych miejscach. Jednym są właśnie okolice Morro Ayuta.

To nie pierwszy raz, kiedy w stanie Oaxaca znaleziono tak dużą liczbę martwych żółwi oliwkowych. Do podobnego zdarzenia doszło w 2018 roku. Wtedy także zwierzęta miały ślady zaplątania w sieci.

Od 1990 roku w Meksyku obowiązuje zakaz połowu żółwi morskich. Dla każdego, kto je zabija, przewidziane są bardzo wysokie kary.

Autor:kw//rzw

Źródło: ENEX, BBC, nypost.com