TVN Meteo | Świat

Niekończąca się fala gorąca. Prawie 50 stopni w cieniu

TVN Meteo | Świat

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Upały niemal nie dają wytchnienia mieszkańcom Indii i Pakistanu. Temperatura w niedzielę w indyjskim stanie Uttar Pradesh doszła do 49 stopni Celsjusza.

Przez ulice miasta Dźodhpur w stanie Radżastan na zachodzie Indii przejeżdżały w niedzielę cysterny pełniące funkcję zraszaczy. W stanie tym, tak jak w wielu innych regionach kraju, temperatura w cieniu przekraczała 45 stopni Celsjusza - podał na Twitterze Indyjski Departament Meteorologiczny (IMD. Były miejsca, gdzie temperatura sięgała jednak prawie 50 st. C. W mieście Banda w północnym stanie Uttar Pradesh zmierzono 49 st. C.

Niektórzy skarżą się, że w dniach tak wysokiej temperatury nie działają prawidłowo klimatyzatory i wentylatory. Mieszkańcy chroniąc się przed ekstremalnie wysoką temperaturą, na zewnątrz między innymi zakrywają głowy chustami.

W ubiegłym tygodniu w slumsach stolicy kraju, Nowego Delhi, gdzie dostęp do wodociągów jest rzadkim luksusem, cysterny dostarczały wodę pitną.

Wczesny początek fali gorąca

W kwietniu w Indiach temperatura często znacznie przekraczała 40 stopni Celsjusza. Sytuacja uległa nieco poprawie na początku maja, ale ekstremalne upały znów daje się we znaki Hindusom.

Fala upałów w północnej części kraju rozpoczęła się w tym roku wyjątkowo wcześnie, bo już w marcu, który okazał się w Indiach najcieplejszym od ponad stulecia. Szacuje się, że od końca marca upały doprowadziły do śmierci ponad 20 osób.

Upał trudny do zniesienia dla zwierząt

Z upałami z trudem radzą sobie też zwierzęta. W zoo na terenie pakistańskiego miasta Lahaur, gdzie temperatura osiągnęła w niedzielę 45,2 st. C, zwierzęta na wybiegach mogą skrywać się przed wysoką temperaturą w dodatkowych zacienionych miejscach. Ochłodzić się mogą również dzięki wentylatorom i ogromnym kostkom lodu.

- W niektórych miejscach umieściliśmy zraszacze. Staramy chronić zwierzęta przed stresem cieplnym. Do wody pitnej dodajemy witaminy - mówił Kiran Saleem z ogrodu zoologicznego w Lahaur.

Według pakistańskich meteorologów fala upałów będzie trwać w kraju przez najbliższy tydzień.

Autor:ps

Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl