TVN Meteo | Świat

Wulkan pozbawił ich dorobku życia. Pierwsze rodziny wprowadzają się do domów zastępczych

TVN Meteo | Świat

Aktualizacja:
Autor:
anw,
ps
Źródło:
PAP, Reuters, ENEX, www.telecinco.es
meteo 2
meteo 2© Geological Survey of Spain (IGME)
wideo 2/2
Erupcja wulkanu na La Palmie

Osoby poszkodowane w wyniku erupcji wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej La Palmie otrzymały w poniedziałek pierwsze domy zastępcze. Łącznie w 200 budynkach ma zamieszkać około siedmiu tysięcy ewakuowanych mieszkańców wyspy.

W poniedziałek przekazano domy pięciu rodzinom, które wskutek wybuchu Cumbre Vieja straciły cały swój dobytek. Budynki, które oddano im na podstawie umowy o tymczasowym użyczeniu, należą do władz regionalnych.

Antonio Olivera z rządu Wysp Kanaryjskich sprecyzował, że domy oddane w poniedziałek poszkodowanym przez wulkan znajdują się w miejscowości Fuencaliente. Dodał, że we wtorek i środę w gminie Tazacorte przekazanych zostanie 13 kolejnych budynków mieszkalnych. - Obecnie w hotelach przebywa około 500 rodzin ewakuowanych z powodu erupcji wulkanu - powiedział Olivera.

Władze sprowadzą łącznie 200 budynków

Według szacunków kanaryjskiego rządu z powodu wybuchu wulkanu, do którego doszło 19 września, na La Palmie ewakuowanych zostało około siedmiu tysięcy osób. W niedzielę władze wyspy ogłosiły, że wyznaczyły miejsce pod budowę pierwszych 30 domów z drewnianych prefabrykatów, w których zamieszkają poszkodowani. W ciągu najbliższych miesięcy na La Palmę ma zostać sprowadzonych łącznie 200 takich budynków. Domy modułowe stają na działce o powierzchni 7464 metrów kwadratowych.

Do tej pory lawa wypływająca z kilku szczelin wulkanu pokryła ponad tysiąc hektarów wyspy La Palma, zniszczyła ponad tysiąc budynków i wiele upraw rolnych.

Wysoka emisja dwutlenku siarki i odwołane lekcje

Po dwóch dobach od zmniejszenia się aktywności wulkanu, w rejonie Cumbre Vieja nasiliła się emisja lawy oraz zwiększyła liczba wstrząsów sejsmicznych. W niedzielę odnotowano na La Palmie dwa trzęsienia ziemi przekraczające magnitudę 4,5.

W niedzielnym komunikacie wulkanolodzy z hiszpańskiego Krajowego Instytutu Geograficznego (IGN) poinformowali, że pomimo ostatnich sygnałów świadczących o możliwości rychłego zakończenia erupcji dokładne przewidzenie tego terminu jest obecnie niemożliwe. Wskazali też na wciąż wysoką emisję dwutlenku siarki przez wulkan.

Z powodu szkodliwych dla zdrowia dymów unoszących się w rejonie Cumbre Vieja odwołano poniedziałkowe zajęcia lekcyjne w szkołach w południowo-zachodniej części wyspy.

Czytaj także: Cumbre Vieja wyrzucił z siebie kamienie półszlachetne

Autor:anw, ps

Źródło: PAP, Reuters, ENEX, www.telecinco.es