Rozżarzona lawa spływa po klifie i wpada do wody. Nagranie z drona

Autor:
dd
Źródło:
Reuters
meteo 2
meteo 2© Geological Survey of Spain (IGME)
wideo 2/2
Erupcja wulkanu na La Palmie

Wulkan Cumbre Vieja na wyspie La Palma nie przestaje wypluwać z siebie kolejnych porcji gorącej lawy, która, płynąc rzeką przez część wyspy, wpada do oceanu. Można to zobaczyć na nagraniu z drona, które udostępniła hiszpańska Wyższa Rada Badań Naukowych (CSIC).

Na nagraniu z drona, opublikowanym przez hiszpańską Wyższą Radę Badań Naukowych (CSIC), widać strumienie gorącej lawy wypływającej z wulkanu La Palma i spadające z klifów do oceanu.

Od momentu wybuchu wulkanu powierzchnia wyspy zwiększyła się po zachodniej stronie o 30 hektarów. Naukowcy z Hiszpańskiego Instytutu Oceanograficznego (IEO) z pokładu statku Ramón Margalef badają wpływ erupcji wulkanu na ekosystem morski wyspy i przeprowadzają badania geomorfologiczne dna morskiego, aby ustalić, czy pod powierzchnią morza znajdują się źródła emisji wulkanicznych.

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja. Transmisja na żywo w TVN24 GO

La Palma. Zapadała się część wulkanu Cumbre Vieja

Około 1000 budynków zostało zniszczonych od początku erupcji, do której doszło 19 września, a 6000 osób zostało ewakuowanych, głównie z miast El Paso i Los Llanos de Aridane - dwóch głównych skupisk ludności na wyspie.

W poniedziałek rzeka rozgrzanej do czerwoności lawy tryskającej z wulkanu Cumbre Vieja zgęstniała po tym, jak północna strona krateru zapadła się w niedzielną noc, powodując spektakularne eksplozje, ale władze wykluczyły dalsze ewakuacje. Pomimo wzmożonej aktywności lawa wydaje się podążać podobną trajektorią do poprzednich przepływów i omija obszary, które do tej pory zostały oszczędzone - przekazał prezydent Wysp Kanaryjskich Angel Victor Torres.

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie. Pytania i odpowiedzi

Autor:dd

Źródło: Reuters