TVN Meteo | Świat

Erupcja wulkanu Semeru w Indonezji. Wzrósł bilans ofiar śmiertelnych

TVN Meteo | Świat

Aktualizacja:
Autor:
kw,ps/dd
Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Wulkan Semeru wybuchł w sobotę na wschodzie Jawy, najbardziej zaludnionej indonezyjskiej wyspy. Zginęło co najmniej 14 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Miejscowości położone w okolicy pokryły się warstwą lawy i popiołu. Domy zostały zasypane wulkanicznym pyłem po same dachy.

Liczba ofiar śmiertelnych sobotniej erupcji wulkanu Semeru w Indonezji wzrosła do 14 - poinformowała tamtejsza agencja ds. katastrof. Jak podała agencja Reutera rannych zostało 56 osób. Większość ucierpiała z powodu poparzeń. Rzecznik agencji Abdul Muhari powiedział w niedzielę, że 10 osób, które były uwięzione przez erupcję, zostało ewakuowanych z niebezpiecznego obszaru.

- Na początku myślałam, że to wybuch bomby - opisywała mieszkanka okolicy. - Nagle zrobiło się ciemno, jakby to miało zniszczyć ziemię - dodała.

Ewakuowanych ponad tysiąc osób

Według francuskiej agencji prasowej (AFP), wieś Lumajang pokryła się grubą warstwą zimnej lawy i popiołu, a mieszkańcy kilkunastu okolicznych wiosek musieli udać się do schronów i meczetów, aby spędzić tam noc. Ewakuowanych zostało około 1300 osób.

Domy zostały zasypane popiołem po dachy, a samochody całkowicie się w nich zanurzyły.

Osuwisko zniszczyło most, ostrzeżenia przed kolejnymi ulewami

- Otaczające zbocza Semeru wioski pokryły się towarzyszącym erupcji wulkanicznym popiołem. Trwająca w czasie wybuchu burza z piorunami oraz deszcz zepchnęły lawę i tlące się rumowiska, które utworzyły utrudniające ewakuację gęste błoto. Osuwająca się ziemia zniszczyła również most łączący dwie pobliskie wioski Pronojiwo i Candipuro - poinformował gubernator prowincji Lumajang Thoriqul Haq.

Meteorolodzy ostrzegają, że również na trzy najbliższe dni w rejonie wulkanu zapowiadane są obfite opady deszczu.

Niebezpieczny obszar

Do ostatniego wybuchu wulkanu Semeru doszło w styczniu bieżącego roku. Nie odnotowano wtedy ofiar śmiertelnych. Pod koniec 2018 roku wybuch wulkanu spowodował podwodne osuwisko i tsunami, w wyniku czego zginęło prawie 400 osób.

Semeru położony na wysokości 3676 metrów nad poziomem morza jest jednym z prawie 130 aktywnych wulkanów w Indonezji - przypomina Reuters.

Indonezja znajduje się w Pacyficznym Pierścieniu Ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości około 40 tysięcy kilometrów. W Pierścieniu Ognia znajdują się 452 wulkany i występuje tu około 90 procent wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

Pacyficzny pierścień ogniaMaciej Zieliński/PAP/Reuters

Autor:kw,ps/dd

Źródło: PAP, Reuters, BBC