Czworo astronautów po pięciu miesiącach wróciło z ISS. "To była niezła jazda"

Autor:
kw/dd
Źródło:
NBC News, AP, tvnmeteo.pl
Kapsuła Crew Dragon wróciła na Ziemię
Kapsuła Crew Dragon wróciła na ZiemięReuters
wideo 2/3
ReutersKapsuła Crew Dragon wróciła na Ziemię

Po pięciu miesiącach w przestrzeni kosmicznej, czworo astronautów wróciło na Ziemię. Dwoje Amerykanów, Rosjanka i Japończyk lecieli przez około 19 godzin, by trafić w wody Zatoki Meksykańskiej. Jak przyznali, tęsknili za pobytem na planecie.

Czworo astronautów, który przez pięć miesięcy przebywali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), w sobotę wieczorem wróciło na ziemię. Ich kapsuła - Crew Dragon Endurance od SpaceX - spadła w Zatokę Meksykańską u wybrzeża Florydy w rejonie miasta Tampa.

Tęsknili za Ziemią

Załoga trafiła na ISS w październiku. Przez cały ten czas musieli poradzić sobie nie tylko z kosmicznymi śmieciami, ale także nieszczelnymi, rosyjskimi kapsułami i organizacją zastępczego transportu. Ich szefową była Nicole Mann - pierwsza rdzenna Amerykanka, która poleciała w kosmos. Astronauci opuścili stację w sobotę wczesnym rankiem. Ich droga powrotna trwała niecałe 19 godzin.

Astronauci wrócili z ISSPAP/EPA/NASA/Keegan Barber
Kapsuła Crew Dragon wróciła na ZiemięReuters

- To była niezła jazda - powiedziała Mann na chwilę po uderzeniu w powierzchnię wody. - Jesteśmy szczęśliwi, że wróciliśmy do domu - dodała.

Mann wspomniała także, że nie może się doczekać, by poczuć wiatr na twarzy, zapach świeżej trawy i zjeść pyszne, ziemskie jedzenie. Japoński astronauta Koichi Wakata dodał, że marzy mu się sushi, a rosyjska kosmonautka Anna Kikina - za gorącą herbatą "z prawdziwego kubka, a nie z plastikowej torebki".

Misję na ISS kontynuuje siedmioro osób - troje Amerykanów, troje Rosjan i jeden obywatel Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Astronauci wrócili z ISSPAP/EPA/NASA/Keegan Barber
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP

Autor:kw/dd

Źródło: NBC News, AP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/NASA/Keegan Barber