Chrząszcz, który wydziela trującą ciecz. Niebezpieczna oleica w dużych ilościach pojawiła się w Niemczech

Autor:
anw//rzw
Źródło:
ENEX, lasy.gov.pl

Oleica - tak nazywa się wydzielający silnie trującą ciecz chrząszcz, którego obfite pojawienie się zaniepokoiło mieszkańców Hesji i Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech. Produkowana przez oleice kantarydyna może poważnie podrażnić skórę lub oczy, a w przypadku połknięcia nawet spowodować śmierć. Owady z tej rodziny występują także - choć dość rzadko - w Polsce. Leśnicy przestrzegają przed ich drażnieniem.

Oleica to chrząszcz z rodziny oleicowatych (Meloidae). Jeszcze trzy lata temu rzadko była widziana w Niemczech, teraz miejscami staje się plagą. Masa tych owadów pojawiła się ostatnio w Hesji, a także w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Niebezpieczny owad na terenie placu zabaw

Gdy oleice zaobserwowano na przyszkolnym placu zabaw w mieście Borgentreich w Nadrenii Północnej-Westfalii, teren natychmiast zamknięto. Dlaczego pojawienie się owadów wzbudziło takie zaniepokojenie? Zaatakowane lub podrażnione wydzielają one bowiem ciecz, która zawiera silnie trujący związek chemiczny, kantarydynę, jedną z najgroźniejszych toksyn występujących w przyrodzie.

- Ma działanie drażniące skórę, może prowadzić do powstawania pęcherzy - tłumaczy Dominik Schmidt z organizacji NABU Hessen, działającej na rzecz środowiska naturalnego i różnorodności biologicznej. Dodaje, że jeśli dostanie się do przewodu pokarmowego, może spowodować poważne dolegliwości, a nawet śmierć. Gdyby więc dziecko na przykład połknęło chrząszcza, niezbędna byłaby szybka pomoc medyczna.

- Jest to straszne, zwłaszcza że owady są na tyłach szkoły, a dzieci lubią dotykać różnych rzeczy - stwierdziła jedna z mieszkanek Borgentreich.

- Pies jest w ogrodzie, dzieci biegają wszędzie, szkoła jest obok, a my mieszkamy tuż obok niej - wyliczała zagrożenia inna kobieta. - To obrzydliwe, nie powinno ich być, powinny zostać zlikwidowane - denerwowała się.

Oleica krówka w Polsce

W Polsce natknąć się można na oleicę krówkę (Meloe proscarabaeus), która także podczas sytuacji stresowych wydziela oleistą żółtą ciecz, zawierającą kantarydynę. Dawniej substancję tę wykorzystywano w medycynie (pobudza zakończenia nerwowe i błony śluzowe układu moczowo-płciowego), a także jako afrodyzjak. Jest jednak przede wszystkim silną trucizną.

Dawka śmiertelna w przypadku połknięcia wynosi dla człowieka 0,03 grama. Pojedynczy owad nie potrafi wyprodukować takiej ilości, ale nawet niewielka porcja może silnie podrażnić skórę. Szczególnie niebezpieczna jest, gdy dostanie się do nosa i oczu.

Jak informują leśnicy, oleica krówka występuje na terenie całego kraju, ale spotykana jest dość rzadko.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:anw//rzw

Źródło: ENEX, lasy.gov.pl