Będą oglądać 16 wschodów i zachodów słońca dziennie. Prywatni astronauci dotarli do ISS

Aktualizacja:
Autor:
kw
Źródło:
PAP, space.com
Astronauci z misji Ax-2 dotarli na ISS
Astronauci z misji Ax-2 dotarli na ISSSpaceX/ENEX
wideo 2/3
SpaceX/ENEXAstronauci z misji Ax-2 dotarli na ISS

Astronauci z lotu Ax-2 dotarli do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W tej drugiej w historii prywatnej misji biorą udział cztery osoby, w tym pierwsza saudyjska astronautka. Załoga spędzi poza Ziemią osiem dni.

O godzinie 9.12 czasu lokalnego (w Polsce była wtedy 15.12) centrum monitorowania misji Ax-2 potwierdziło, że kapsuła Dragon z czworgiem prywatnych astronautów zadokowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jak przewidują inżynierowie, proces wyrównywania ciśnienia przed otwarciem kapsuły może potrwać do dwóch godzin. Dopiero po jego zakończeniu astronauci będą mogli przedostać się na stację.

Jak przekazali przedstawiciele SpaceX podczas transmisji z dokowania, astronauci będą oglądać 16 wschodów i zachodów słońca każdego dnia.

10 dni misji

Rakieta Falcon 9 z kapsułą Dragon, wyprodukowana przez firmę SpaceX Elona Muska, wystartowała z ośrodka lotów kosmicznych im. Kennedy'ego na przylądku Canaveral na Florydzie, w niedzielę o godzinie 17.40 czasu lokalnego (w Polsce była wtedy 23.40). Główny statek kosmiczny, nazwany Freedom, oddzielił się od górnego stopnia rakiety po około 12 minutach lotu.

Czworo astronautów dotarło do ISS w poniedziałek ok. godz. 15.24. Na pokładzie stacji mają spędzić osiem dni, łącznie cała misja ma potrwać 10 dni.

Misja została oznaczona jako Ax-2, a jej prywatni uczestnicy zapłacili za lot i pobyt na ISS kilka milionów dolarów.

Jak poinformowała SpaceX, jeden z członów rakiety Falcon 9 powrócił na Ziemię i wylądował w wyznaczonym miejscu, co - jak podkreślono - "miało miejsce pierwszy raz podczas lotu załogowego".

Start prywatnej misji Ax-2Reuters

Kim są astronauci

Rayana Barnawi, która jest naukowcem, oświadczyła na konferencji prasowej przed startem, że bycie pierwszą saudyjską astronautką i reprezentowanie tego regionu "jest dla niej wielkim honorem i zaszczytem".

Wraz z nią leci Ali Al-Qarni. Jest pilotem wojskowym i lata na myśliwcach. Przed startem powiedział, że "jego pasją było zawsze badanie nieznanego". - Podziwiałem niebo i gwiazdy i dlatego jest to dla mnie cudowna okazja móc kontynuować tę pasję lotem wśród gwiazd - mówił.

Towarzyszą im amerykańska astronautka Peggy Whitson, która już trzykrotnie przebywała na pokładzie ISS i amerykański biznesmen John Shoffner.

Pierwszym Saudyjczykiem w kosmosie był książę Sultan bin Salman, który w 1985 roku wziął udział w amerykańskiej misji orbitalnej.

Start prywatnej misji Ax-2Reuters

Autor:kw

Źródło: PAP, space.com

Źródło zdjęcia głównego: SpaceX/ENEX