Żył około 90 milionów lat temu. Paleontolodzy odkryli szczątki nieznanego gatunku dinozaura

Autor:
anw
Źródło:
Reuters

Na terenach północnej Patagonii naukowcy odkryli szczątki szkieletu nieznanego wcześniej gatunku dinozaura Meraxes gigas. Gad ten żył około 90 milionów lat temu w okresie kredowym. - Szczątki są tak kompletne, że wiemy o nim prawie wszystko - powiedział Sebastian Apesteguia, paleontolog.

Czaszka Meraxes gigas jest jedną z najbardziej kompletnie zachowanych czaszek dużego mięsożernego dinozaura, jaką kiedykolwiek znaleziono. Gad ten żył około 90 milionów lat temu w okresie kredowym, ważył około czterech ton i mierzył 11-12 metrów długości.

- Meraxes jest ważnym odkryciem, ponieważ po raz pierwszy uzyskaliśmy bardzo kompletną skamieniałość karcharodontozaura. Szczątki są tak kompletne, że wiemy o nim prawie wszystko - powiedział Sebastian Apesteguia, paleontolog.

Potężne pazury i silne szczęki

Wszystkie dwunożne, mięsożerne dinozaury należały do podrzędu teropodów (Theropoda). Meraxes zaklasyfikowany był też do karcharodontozaurów. To rodzaj teropoda z rodziny Carcharodontosauridae, którego nazwa oznacza "jaszczur o zębach rekina".

Według paleontologa Juana Ignacio Canalego z argentyńskiej agencji badawczej CONICET w Muzeum Paleontologicznym Ernesto Bachmanna, czaszka Meraxes miała 127 centymetrów długości. Gad ten posiadał silne szczęki z zębami o długości około 15 centymetrów i największe pazury u kończyn dolnych spośród wszystkich teropodów. Pomimo dużych rozmiarów ciała jego kończyny górne miały zaledwie 60 centymetrów długości.

Nowo odkryty dinozaur został nazwany na cześć smoka z serii powieści "Pieśń lodu i ognia" amerykańskiego pisarza George'a R.R. Martina, autora "Gry o tron".

Naukowcy wciąż zastanawiają się, dlaczego u trzech niezależnych od siebie najważniejszych grup teropodów (karcharodontozaurów, tyranozaurów i abelizauroidów) wyewoluowały krótkie, mało przydatne drapieżnikom kończyny górne. Jak zauważyli paleontolodzy, wszystkie te grupy miały tendencję do zwiększania rozmiarów głowy i zmniejszania rozmiarów kończyn przednich, co sugeruje duże poleganie na czaszce przy chwytaniu zdobyczy.

Autor:anw

Źródło: Reuters