Pogoda na sylwestra i Nowy Rok. Niż Janina wyprze chłód z Polski. Na horyzoncie nawet 15 stopni

Autor:
anw/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowana temperatura w kolejnych dniach
Prognozowana temperatura w kolejnych dniachVentusky
wideo 2/3
Pogoda na pięć dni

W nadchodzących dniach czeka nas pochmurna i wietrzna aura, którą kształtować będą rodziny wirów niżowych znad Atlantyku. W sylwestra i Nowy Rok wystąpią opady deszczu lub mżawki. Powieje też dość silny wiatr, w górach osiągnie prędkość do 100 kilometrów na godzinę. Będzie ciepło.

Polska pozostaje pod wpływem wirów niżowych znad Oceanu Atlantyckiego - poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. W środę kraj znajdzie się pod wpływem niżu Janina z centrum przemieszczającym się nad Morzem Północnym. Wir zacznie zaciągać cieplejsze powietrze polarne znad południowo-zachodniej Europy, które wyprze chłód. 

W kolejnych dniach w dalszym ciągu pogodę w Polsce kształtować będzie strefowa cyrkulacja atmosfery, czyli napływ mas powietrza z zachodu i południowego zachodu, znad środkowego Atlantyku i południowej Europy. To oznacza bardzo charakterystyczny typ pogody, pochmurnej i wietrznej, ale w łagodnych masach powietrza. Warunki atmosferyczne kształtowane są przez wielkie rodziny wirów niżowych znad Atlantyku z frontami atmosferycznymi, przemieszczającymi się znad Atlantyku w kierunku wschodniej Europy.

Jak długo będzie ciepło?

Do Polski napływać będą bardzo ciepłe masy powietrza, w których temperatura wzrosnąć może lokalnie nawet do 15 stopni Celsjusza w Nowy Rok. Taka aura, z rozpogodzeniami i opadami deszczu, utrzymać się ma jeszcze przez pierwszą dekadę stycznia.

Pogoda na środę

W środę wystąpi duże zachmurzenie z przejaśnieniami i rozpogodzeniami na południu i w centrum kraju. Na północnym zachodzie i północy okresami popada deszcz do 1-5 litrów wody na metr kwadratowy, a na północnym wschodzie deszcz ze śniegiem do pięciu l/mkw. Temperatura maksymalna wyniesie od 1-3 st. C na Suwalszczyźnie i Podlasiu, przez 5-6 st. C w centrum kraju, do 7-8 st. C na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Powieje południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny wiatr. W porywach powieje do 50-70 kilometrów na godzinę, w górach osiągając do 100 km/h.

Prognozowana temperatura w kolejnych dniach
Prognozowana temperatura w kolejnych dniachVentusky.com

Pogoda na czwartek i piątek

Czwartek przyniesie pochmurną aurę z przejaśnieniami. Na północy kraju okresami popada deszcz do 1-5 l/mkw. Termometry pokażą maksymalnie od 5 st. C na Suwalszczyźnie, przez 8 st. C w centrum, do 12 st. C na południowym zachodzie. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach osiągnie prędkość do 60-80 km/h, w górach powyżej 100 km/h.

W piątek będzie pochmurno z przejaśnieniami. Na północy i w centrum okresami wystąpią opady deszczu i mżawki do pięciu l/mkw. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 4 st. C na Suwalszczyźnie, przez 7 st. C w centrum, do 9 st. C na Dolnym Śląsku. Zachodni i południowo-zachodni wiatr okaże się umiarkowany, okresami dość silny, w porywach powieje do 50-60 km/h.

Pogoda na czwartek i piątektvnmeteo.pl
Prognozowane opady w kolejnych dniach
Prognozowane opady w kolejnych dniach Ventusky.com

Pogoda na sylwestra

Na sylwestra prognozuje się duże zachmurzenie z przejaśnieniami na południu Polski. Na zachodzie i północy okresami popada deszcz do 1-5 l/mkw. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 7 st. C na Suwalszczyźnie i Podlasiu, przez 10 st. C w centrum kraju, do 12 st. C na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Południowo-zachodni wiatr, dość silny i silny, w porywach rozpędzi się do 60-90 km/h. Najsilniej będzie wiać na Pomorzu i Warmii, w górach powyżej 100 km/h.

Pogoda na noc sylwestrową

Noc sylwestrowa będzie pochmurna i ciepła. Na północy, zachodzie i w centrum kraju prognozuje się słabe opady deszczu i mżawki do 1-3 l/mkw. Temperatura minimalna osiągnie od 3-5 st. C na Podlasiu, przez 6-8 st. C w centrum kraju, do 8-10 st. C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Powieje południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny wiatr. W porywach osiągnie prędkość do 50-60 km/h, w górach do 100 km/h.

Pogoda na Nowy Rok

Nowy Rok zapowiada się pochmurny z przejaśnieniami. Na północy i wschodzie wystąpią słabe opady deszczu lub mżawki do 1-3 l/mkw. Termometry pokażą maksymalnie od 8 st. C na Podlasiu, przez 11 st. C w centrum kraju, do 14-15 st. C na Dolnym Śląsku. Południowo-zachodni wiatr okaże się umiarkowany i dość silny, w porywach powieje do 50-70 km/h, w górach do 100 km/h.

Pogoda na sobotę i niedzielę tvnmeteo.pl

Autor:anw/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock, 283347915

Pozostałe wiadomości