Prognoza

Prognoza

Niż ściągnie do Polski wilgotne powietrze

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem układu niżowego znad Skandynawii. Napłynie chłodna i wilgotna masa powietrza polarno-morskiego (PPm) z zachodu, wypierając na południowy wschód powietrze ciepłe (PPmc).

Uwaga na drodze. Mokro i ślisko

W niedzielę kierowcy napotkają na drodze spore utrudnienia. Intensywny deszcz, jaki jest przewidywany dla całej środkowej Polski sprawi, że na drogach zrobi się ślisko i niebezpiecznie. Synoptycy przewidują, że spadnie nawet do 30 mm wody. Niewiele lepiej będzie na granicach kraju, choć tam opady będą słabsze.

Deszczowy tydzień: od wtorku znowu opady

Do Polski od zachodu wkracza front atmosferyczny, a wraz z nim strefa opadów. Dlatego w ciągu najbliższego tygodnia będziemy musieli pamiętać o parasolach. Maksimum opadów wystąpi w niedzielę, według prognoz spadnie wtedy do 40 litrów deszczu na metr kwadratowy.

Na Pomorzu Zachodnim może padać intensywnie

W przeważającej części kraju będzie dziś pochmurno i deszczowo, dlatego kierowcy podróżujący po polskich drogach powinni zachować szczególną ostrożność. Pogoda nie utrudni jazdy tylko na drogach południowego wschodu.

Złota jesień przegra z pluchą. Będzie mokro i wietrznie

W nadchodzących dniach przypomni o sobie mniej przyjemna strona jesieni. Przydadzą się parasole, bo czeka nas sporo deszczu zwłaszcza w niedzielę i środę. Warto też zadbać o dobrą ochronę przed wiatrem, który ma się wzmagać z dnia na dzień i w połowie tygodnia osiągać prędkość nawet 90 km/h.

Pogoda pomoże kierowcom. Ale nie na północy

Pogodowe utrudnienia czekają dziś zmotoryzowanych w północnej i północno-zachodniej Polsce. W drugiej części dnia drogi zrobią się tam mokre od deszczu. W pozostałych regionach pogoda będzie sprzyjać podróżom, jedynie rano miejscami mogą utrzymywać się mgły.

Prognoza pogody na dziś: może się chmurzyć, na północy popada

W dniu Wszystkich Świętych w większości regionów pogoda nie będzie dawać się we znaki. Na południu kraju można liczyć na sporą dawkę słońca, w centrum będzie ono czasowo znikać za chmurami. Jedynie mieszkańcy północnej i północno-zachodniej Polski wychodząc z domu, powinni zabrać parasole.

Świetna pogoda na wyjazdy, fatalna na powroty

Czwartkowy wieczór i noc zapewnią bardzo dobre warunki wszystkim wyruszającym w trasę. Również w piątek zmotoryzowani nie będą mieli wiele powodów do narzekań - deszcz może wtedy utrudnić jazdę tylko na północy kraju. W Zaduszki jednak pogoda się pogorszy, a podczas niedzielnych powrotów kierowcom we znaki dadzą się deszcz i wiatr.

Rząd zabezpieczy Polskę przed zmianami klimatu. Chce na to wydać 80 miliardów

Rząd szacuje, że w następnych latach największe zagrożenie dla gospodarki i społeczeństwa będą stanowiły ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak powodzie, fale upałów, susze, huragany. Rada Ministrów przyjęła we wtorek dokument wskazujący cele i kierunki działań przystosowujących Polskę do zmian klimatu. Zaniechanie takich działań kosztowałoby budżet do 2030 r. ponad 200 mld zł.

Sądziła, że ujarzmiła 30-metrową falę. Po chwili zwaliły się na nią tony wody

Brazylijska surferka Maya Gabeira zjechała z 30-metrowej fali, próbując pobić rekord świata. Jednak kiedy już kobieta znalazła się w dolinie, grzbiet fali załamał się, a na Brazylijkę spadły tony wody, zmywając ją z deski. Następna fala uderzyła w w kobietę z dużą siłą, pozbawiając ją przytomności. Bezwładnie dryfującą kobietę uratował Carlos Burle, kolega-surfer asekurujący zawody na skuterze wodnym.

Kolejne fronty wędrują przez Europę

We wtorek w wielu miejscach Europy wciąż należy spodziewać się jeszcze silniejszych porywów wiatru. Przez kontynent będą wędrować fronty atmosferyczne, dlatego też popada m.in. na zachodzie, w części Włoch oraz na półwyspie Skandynawskim. W Polsce też można spodziewać się opadów deszczu, jednak będą one bardzo słabe. Temperatury sięgną od około 4 st. C na północy kontynentu do ponad 20 st. C na południu.

Orkan musnął Polskę. Kilkadziesiąt interwencji strażaków

Spokój na Wybrzeżu i słabnący wiatr - tak wygląda sytuacja na północy kraju po nocnym przejściu orkanu. Osiągające prędkość 80 km/h porywy wiatru nie wywołały poważnych szkód. W województwach pomorskim i lubuskim od poniedziałkowego wieczoru strażacy odnotowali łącznie kilkadziesiąt interwencji związanych z usuwaniem powalonych drzew i połamanych gałęzi. Opóźnione są niektóre rejsy promów z Gdyni do Szwecji.