Prognoza

Prognoza

Uwaga na drogach: w niemal całym kraju mokro

W czwartek większość kierowców będzie musiała wykazać się zarówno czujnością, jak i ostrożnością. Synoptycy prognozują, że prawie wszystkie trasy będą mokre, a widzialność pogorszą przelotne opady. Dyskomfort podczas podróży spotęgują burze, które pojawią się w ciągu dnia na wschodzie i południowym wschodzie.

Prognoza pogody na dziś: burze, deszcz i lokalne gradobicia

Dzisiaj większość mieszkańców Polski nie obędzie się bez parasola. Deszcz ominie tylko rejon Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry. Poza tym wystąpią przelotne opady deszczu, a bliżej wschodniej i południowej granicy burze z gradem i silnym, porywistym wiatrem. Będzie dość ciepło - termometry wskażą od 24 do 28 st. C.

Bardzo pogodne okażą się plaże Europy

W Europie w wielu kurortach niebo będzie pogodne. Burze prognozowane są jedynie w Barcelonie i w Chorwacji. W afrykańskich kurortach będzie upalna aura. Deszczowe i burzowe chmury zobaczą turyści nad Zatoką Meksykańską i nad wyspami na Oceanie Indyjskim. Najcieplejszym kurortem będzie Hajfa w Izraelu.

Przewaga niżów w Europie. W wielu regionach deszcz i burze

W środę duże obszary Europy znajda się pod wpływem niżów i frontów atmosferycznych. Szczególnie na północnym zachodzie kontynentu rozwinie się sporo deszczowych i burzowych chmur. Znacznie lepszej aury można się spodziewać na południu - w Hiszpanii, Grecji czy we Włoszech.

Wieczór burzowy, noc też taka będzie. Uwaga na grad

We wtorek w Polsce od popołudnia utrzymywała się aktywność burzowa. Jak relacjonował wieczorem synoptyk TVN Meteo, wciąż grzmiało we wschodnich regionach. prognoza pogody przewiduje burze również w nocy. Burzom mogą towarzyszyć gradobicia.

Upał na tureckich plażach, skwar nad Morzem Czerwonym

W środę najgoręcej będzie w zachodniej części Morza śródziemnego - na plażach Grecji, Cypru czy Turcji można liczyć na temperatury powyżej 30 st. C. Blisko 40-stopniowy upał utrzymuje się nad Morzem Czerwonym. Wygrzać będzie się też można na południu Hiszpanii i Włoch.

Niektórzy zmokną wbrew swej woli, inni się opalą

W środę niektórzy z wypoczywających w kurortach górskich, nadmorskich lub wśród malowniczych jezior Warmii i Mazur turystów będą zadowoleni. Niestety, nie wszyscy - meteorolodzy prognozują bowiem, że gdy w jednej miejscowości będzie świeciło słońce, w drugiej będzie padał deszcz lub szalała burza.

Zaliczymy lato stulecia? W sierpniu upały szybko nie ustąpią

Przed nami kolejne upalne dni. Synoptycy informują, że po przejściu burzowego frontu w czwartek i piątek temperatura się ochłodzi o około 5 stopni. Jednak od weekendu prognozowane są kolejne wysokie wartości z trójką z przodu. Zaliczymy lato stulecia ? - Nigdy wcześniej te temperatury 30-stopniowe tak długo się nie utrzymywały - mówił w TVN24 - synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński.

Prognoza na tydzień: burze nas nie opuszczą. Upały również

Przez najbliższy tydzień niemalże dzień w dzień gdzieś w Polsce będzie grzmiało. Dopiero w sobotę w całym kraju będzie pogodnie - niestety, burze wrócą już w niedzielę i nie odpuszczą aż do poniedziałku. Jednak fani gorącej aury nie mają się czego obawiać - podobnie jak burze, nie opuszczą nas także wysokie temperatury.

Pogoda wymusi ostrożność na drogach. Zagrzmi i popada

Przez najbliższe godziny pogoda wymusi na kierowcach szczególną czujność i ostrożność, ograniczając widzialność i przyczepność za pomocą przelotnych opadów deszczu. Lokalnie w centrum i na południu Polski dyskomfort na drodze spotęgują gradobicia i ulewy, towarzyszące wtorkowym burzom.

Turyści w Europie, Indiach i na Sumatrze znajdą powody do narzekania

Powodów do narzekania nie znajdą we wtorek turyści wypoczywający na brzegu Portugalii, Hiszpanii, we Włoszech oraz w Turcji, Tunezji czy w krainie filozofów lub faraonów. Pogodnie będzie również w Maroku. Z kolei w Zatoce Meksykańskiej, podobnie jak w Indiach oraz w sąsiedniej Sri Lance synoptycy ostrzegają przed burzami. Zagrzmi również na Półwyspie Malajskim i Sumatrze.

Zagrzmi, przelotnie pokropi, trochę się ochłodzi, choć nie wszędzie

We wtorek pogoda niejednemu z urlopowiczów pokrzyżuje plany. Synoptycy prognozują, że w niewielu miejscowościach będzie pogodnie - w większości będzie albo przelotnie padało, albo grzmiało. Niewielkim pocieszeniem będą nieco niższe temperatury, oscylujące na poziomie 20-kilku stopni Celsjusza w górach i nad morzem. Tylko na Warmii i Mazurach utrzymają się prawie 30-stopniowe upały.

"W skwarze tworzą się miraże". Co się dzieje podczas upałów?

„Powietrze lekko drgało tak. W dzień gorącego lata…”. Jak w piosence zespołu Big Day, powietrze w Polsce drga od gorąca. Temperatura od rana rośnie po 2 stopnie na godzinę. W skwarze tworzą się miraże, zjawiska optyczne powstające w wyniku załamania promieni słonecznych w warstwach powietrza o różnej gęstości.

Leczą zwierzęta przebrani za... zwierzęta

Trzeba przyznać, że pracownicy kalifornijskiego centrum dzikiej przyrody są wyjątkowo kreatywni. Ratują zwierzęta przebrani za... zwierzęta. Wszystko po to, by nie przyzwyczajały się do obecności człowieka.

Lokalnie zagrzmi nad morzem i w górach, ale nie na Warmii i Mazurach

W poniedziałek zagrzmi w kilku kurortach górskich i nadmorskich, ale w pozostałych, podobnie jak na Warmii i Mazurach, aura będzie pełna słońca, a niebo - ubogie w chmury. Wspólne dla wszystkich będą wysokie wartości na termometrach, sięgające 26-30 st. C w górach, około 31 st. C nad morzem i nawet 35 st. C w krainie tysiąca jezior.

Upał nad Morzem Czerwonym, gorąco w Grecji i Turcji

Wypoczywający nad Morzem Śródziemnym mogą liczyć w poniedziałek na dobrą, słoneczną pogodę w większości kurortów. Tylko w niektórych francuskich i włoskich kurortach popada i zagrzmi. Najgoręcej, nawet 40 st. C, będzie nad Morzem Śródziemnym, ale ciepła nie zabraknie też na greckich, tureckich czy hiszpańskich plażach.

Pogoda na 16 dni: najpierw żar do 35 stopni, potem zimny prysznic

Za nami pierwszy sierpniowy weekend i wielki upał. Najgoręcej było w Mińsku Mazowieckim – 35 stopni, a w wielu innych miastach zanotowano 33, 34 stopnie. Nowy tydzień zaczniemy od tak samo "wrzącej" pogody. Odpowiada za nią następujący układ ciśnienia: na północy Rosji jest wyż, a w pobliżu Wielkiej Brytanii niż.