Zima w górach. Zasypane śniegiem okno na Przełęczy Karkonoskiej

Autor:
kw//rzw
Źródło:
tvnmeteo.pl
Okno od środka na Przełęczy Karkonoskiej
Okno od środka na Przełęczy KarkonoskiejElżbieta Wienke
wideo 2/25
Elżbieta WienkeOkno od środka na Przełęczy Karkonoskiej

Przez ostatnie trzy dni w Karkonoszach mogło spaść do 50 centymetrów śniegu - podaje Karkonoska Grupa Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Prawdziwie zimowe warunki potwierdza zdjęcie, udostępnione w mediach społecznościowych przez Karkonoski Park Narodowy.

Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego podzielili się w mediach społecznościowych zdjęciem z Przełęczy Karkonoskiej. Jak widać na fotografii - śniegu jest aż w nadmiarze.

Według Karkonoskiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, w ciągu ostatnich trzech dni miejscami mogło spaść nawet 50 centymetrów śniegu.

Lawinowa "trójka"

W Karkonoszach panuje obecnie trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Głównymi mechanizmami powstawania zagrożenia są śnieg przetransportowany przez wiatr oraz świeże opady.

Jak podaje GOPR w komunikacie, znaczne zagrożenie występuje na coraz większym obszarze, w szczególności w górnych partiach żlebów oraz pod ścianami skalnymi, a także w stromych lejach pozostałych jarów. Pojawiają się spore zaspy, a miejscami w pokrywie w mogą pojawić się pod świeżym opadem mniej spójne warstwy, destabilizujące nową pokrywę.

Według prognoz, wtorek może przynieść kolejne opady, rzędu 10 cm. To już kolejny dzień, w którym widzialność jest znacząco utrudniona, co w połączeniu z silnym wiatrem i opadami sprawia, że warunki do wędrówek są bardzo utrudnione.

Google Maps

Autor:kw//rzw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Elżbieta Wienke

Pozostałe wiadomości