Trudne warunki w górach, obowiązuje lawinowa "jedynka". Ratownicy apelują o rozwagę

Autor:
as/dd
Źródło:
PAP, TPN, tvnmeteo.pl
Zimowy wypoczynek w górach. Jak bezpiecznie spędzić ferie
Zimowy wypoczynek w górach. Jak bezpiecznie spędzić ferieTVN24
wideo 2/25
Bezpieczeństwo w górach

W sobotę w górach panują trudne warunki turystyczne. Zarówno w Tatrach, jak i w Beskidach, niebo jest pochmurne, szlaki - oblodzone, a wysoko w górach leży mokry śnieg. Ratownicy apelują o odpowiednie przygotowanie się przed wyjściem na szlak.

Zimowe, ośnieżone krajobrazy zachęcają do wyjścia na górskie szlaki. Chociaż skalne zbocza prezentują się malowniczo, panujące w górach warunki są bardzo trudne nawet dla doświadczonych turystów. Od piątku niebezpiecznie jest w Bieszczadach, ale ostrożność powinniśmy zachować również w Tatrach i Beskidach.

Oblodzone szlaki w Tatrach

Jak podał w sobotę Tatrzański Park Narodowy, w wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Śnieg na szlakach jest zmrożony i twardy, a miejscami wystają kamienie. W wielu miejscach występują oblodzenia, które są pokryte cienką warstwą śniegu - poślizgnięcie w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości.

Obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. "Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin" - czytamy.

TPN przypomina, że poruszanie się w takich warunkach wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu - raków, czekana, kasku - wraz z umiejętnością odpowiedniego posługiwania się nim. 

Szlak biegnący koło Siklawy jest bardzo oblodzony. Na niżej położonych trasach zalega cienka warstwa zmrożonego śniegu i jest bardzo ślisko - dotyczy to między innymi popularnego szlaku do Morskiego Oka. Podczas wycieczki bardzo przydatne okażą się kijki oraz raczki.

Widok na Morskie Oko i Rysykamery.topr.pl

Pochmurno i niebezpiecznie w Beskidach

W sobotę rano ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR przekazali, że warunki na szlakach turystycznych w Beskidach są trudne. W górach jest pochmurno i chłodno, a wyższych partiach gór leży mokry śnieg. - Temperatura wynosiła od -3 stopni Celsjusza na Markowych Szczawinach do 1 st. C pod Baranią Góra. Powyżej 900 metrów nad poziomem morza zalega mokry śnieg, maksymalnie do 10 centymetrów na Hali Miziowej. Jest bezwietrznie. W niektórych rejonach ograniczona jest widoczność - przekazał ratownik dyżurny GOPR Jacek Wojtaś. Ratownicy przypominają, że przed wyjściem na szlak należy dobrze się przygotować - zabrać ze sobą ciepłą herbatę w termosie, nieprzemakalną kurtkę i odpowiednie obuwie, a także kijki, które ułatwiają utrzymanie równowagi. Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę, powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy. Należy również pamiętać, że szybko zapada zmrok.

Bezpieczeństwo na stokuMaria Samczuk, Maciej Zieliński/PAP

Autor:as/dd

Źródło: PAP, TPN, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: kamery.topr.pl

Pozostałe wiadomości