Alert RCB dla siedmiu województw. "Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr"

Autor:
anw
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w czwartek
Warunki biometeo w czwartektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Alert RCB został wysłany w sobotę do osób przebywających na terenie siedmiu województw. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed gwałtownymi burzami z gradem i silnym wiatrem.

"Uwaga! Dziś (23.07) możliwe wystąpienie gwałtownych burz z gradem i silnego wiatru" - SMS z ostrzeżeniem o takiej treści został wysłany do osób przebywających na terenie województwa śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, części woj. mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego i łódzkiego.

RCB dodaje, że możliwe są przerwy w dostawie prądu i utrudnienia komunikacyjne. "Zachowaj ostrożność i zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - dodaje w komunikacie.

Obowiązują alarmy przed upałem i burzami z gradem wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:anw

Źródło: RCB, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, RCB

Pozostałe wiadomości