Polska

Polska

Mężczyzna spadł z Rysów

Z poważnymi obrażeniami, ale żywy. O dużym szczęściu może mówić mężczyzna, który w poniedziałek spadł z najwyższego szczytu w Polsce - Rysów. Jak twierdzą ratownicy, mógł spaść z wysokości ponad kilometra.

Koronawirus. Zalecenia dla seniorów

Na COVID-19, chorobę wywoływaną koronawirusem SARS-CoV-2, szczególnie narażone są osoby z różnymi obciążeniami organizmu, przewlekłymi chorobami i ludzie starsi, powyżej 60 roku życia. Eksperci wydają zalecenia, mające uchronić ich przed zakażeniem.

Wiatr wyrywał drzewa z korzeniami. Jedna osoba zginęła, kilka jest rannych

W czwartek nad Polską przeszły wichury. Wiatr łamał drzewa i niszczył samochody. Szczególnie niebezpiecznie było w północnych regionach kraju. Strażacy wyjeżdżali do interwencji ponad trzy tysiące razy, jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych. W szczytowym momencie prądu nie miało blisko 80 tysięcy odbiorców.

Rzecznik MZ: każdy - nawet czarny - scenariusz mamy opracowany

O przygotowaniach polskich szpitali do przyjęcia kolejnych zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 mówił we "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia. Jego zdaniem jesteśmy przygotowani nawet na czarny scenariusz.

Oblodzenia, lawiny, wiatr. Niebezpiecznie w górach

Ratownicy ostrzegają, że w górach panują niekorzystne warunki do wędrówek. Jak tłumaczą, miejscami występują oblodzenia, wieje też silny wiatr, jest ryzyko schodzenia lawin. "Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego" - podają w komunikatach.

Recepta i zwolnienie na telefon. Ministerstwo Zdrowia wprowadza teleporady

Od piątku osoby przewlekle chore i regularnie zażywające te same leki, po konsultacji telefonicznej lub online, mogą otrzymać zdalnie e-receptę na telefon albo komputer. Jak twierdzą Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia, teleporady medyczne mają ułatwić izolację osób, które mogą zarażać i skrócić czas oczekiwania na wizyty u lekarzy.

"Najgroźniejsze jest zapalenie płuc"

W Polsce potwierdzono cztery kolejne przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jak mówił na antenie TVN24 dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych, najgroźniejsze dla pacjentów jest koronawirusowe zapalenie płuc, które leczyć można wyłącznie objawowo.

W przeciwdziałaniu powodzi potrzebna jest strategia

O konieczności aktualizacji map zagrożenia powodziowego (MZP) i map ryzyka powodziowego (MRP), które są podstawą w planowaniu inwestycji w ochronie przeciwpowodziowej, mówi Agnieszka Śliwa - Główny Specjalista Wydziału Planowania w Departamencie Ochrony przed Powodzią i Suszą Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (PGW WP).

"Apeluję do pacjentów, żeby nie zażywali leków profilaktycznie"

- Zażywajmy leki wtedy, kiedy one faktycznie są potrzebne, kiedy czujemy się przeziębieni, widzimy u siebie objawy gorączki - mówiła we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Apelowała do pacjentów, aby nie zażywali leków profilaktycznie.

Poczekalnia poradni "to największe siedlisko wirusów i bakterii"

Z powodu grypy i koronawirusa SARS-CoV-2 lekarze rodzinni apelują o ograniczenie wizyt w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej. - Przychodzenie z katarem czy po receptę to lekkomyślność i poważne ryzyko - mówiła Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Sezon na kleszcze już trwa. Uważać trzeba nie tylko w lesie

Ciepło i duża wilgotność sprzyjają aktywności kleszczy, nawet zimą. Zdaniem doktor inżynier Anny Wierzbickiej z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, jeśli dalej utrzyma się taka pogoda, to zagrożenie tymi pasożytami nie będzie maleć. Ratunkiem może być suche lato, które sprawi, że kleszczy będzie mniej.

"Wilczy zew" na wyciągnięcie ręki

Ten film trzeba oglądać z dźwiękiem. Dlaczego? Ponieważ nieczęsto mamy szansę posłuchać wyjącego wilka. Teraz możemy to zrobić dzięki fotopułapce zamontowanej na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. "Autorem ścieżki dźwiękowej jest Smoluch z Rodziny Północnej" - czytamy w poście na profilu parku.

Lawinowa "trójka" w Tatrach. Niebezpiecznie w górach

Amatorzy górskich wędrówek muszą liczyć się z niesprzyjającymi warunkami. W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, zaś w rejonie Babiej Góry, Bieszczadach i Karkonoszach drugi. Ratownicy górscy apelują do turystów o zachowanie ostrożności.

"Czy zakazimy się, dotykając pieniędzy?". Odpowiadamy na wasze pytania o koronawirusa

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 wciąż rodzi kolejne pytania. Na antenie TVN24 odpowiadają na nie specjaliści. Pytacie między innymi o to, czy przed zakażeniem koronawirusem chronią nas maseczki, jak długo trwa leczenie choroby wywołanej przez koronawirusa oraz czy wirus przechodzi na nas poprzez dotyk pieniędzy. NFZ uruchomił całodobową specjalną infolinię 800 190 590, za pomocą której otrzymacie wskazówki, jeżeli jest ryzyko, że wy lub wasi bliscy zakaziliście się koronawirusem.