TVN Meteo | Pogoda

Silny wiatr i ulewy. Prognoza zagrożeń IMGW

TVN Meteo | Pogoda

Autor:
kw,dd
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na niedzielę
Prognoza pogody na niedzielętvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na dziś 3.11

Synoptycy IMGW wydali prognozę pogodowych zagrożeń na czwartek. W części kraju mogą pojawić się silne porywy wiatru. Będą też takie regiony, gdzie spodziewane są intensywne opady deszczu. Sprawdź, gdzie aura może być niebezpieczna.

Jak tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, po spokojniejszej środzie, wkroczy do kraju od południa deszczowy niż znad Morza Śródziemnego. Przyniesie w czwartek ulewy na zachodzie Polski do 30-40 litrów wody na metr kwadratowy, a wysoko w Sudetach deszcz ze śniegiem i śnieg do 20-40 centymetrów.

Na środę IMGW nie planuje wydać żadnych ostrzeżeń meteorologicznych. Za to w czwartek pogoda może przynieść silne porywy wiatru oraz intensywne opady deszczu.

Prognoza zagrożeń IMGW na czwartek: silny wiatr i ulewy

W czwartek alerty pierwszego stopnia przed silnym wiatrem mogą obowiązywać w województwach:

- śląskim, w powiatach: cieszyńskim, bielskim i Bielsko-Biała;

- małopolskim, w powiatach: suskim, myślenickim, limanowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim, nowotarskim oraz tatrzańskim;

- podkarpackim, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, leskim i bieszczadzkim.

Oprócz tego zagrożeniem mają być ulewy. Ostrzeżenia przed nimi mogą dotyczyć województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego (w części powiatów na północnym zachodzie województwa) i lubuskiego (na północy województwa).

Prognoza zagrożeń na czwartekIMGW

Czym jest prognoza zagrożeń

Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Autor:kw,dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości