Przygruntowe przymrozki w Polsce. "Jesień przyszła z wielkim tupnięciem"

Autor:
ps/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, Kontakt 24
Warunki biometeo w niedzielę
Warunki biometeo w niedzielętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

W kalendarzu jeszcze lato, ale w pogodzie coraz więcej oznak zmiany pory roku. W nocy z czwartku na piątek w północno-wschodniej Polsce temperatura przy gruncie spadła poniżej zera. Chłodno zapowiadają się również najbliższe noce i poranki.

Do Polski napływa z północy chłodne powietrze pochodzenia arktycznego, skutkujące chłodnymi, a wręcz zimnymi nocami i porankami. W nocy z czwartku na piątek zanotowano pierwszy przygruntowy przymrozek - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Na stacji synoptycznej w Białymstoku temperatura spadła do -1 stopnia Celsjusza, o czym poinformował w mediach społecznościowych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dodano, że jeszcze zimniej było w Dolinie Biebrzy, gdzie odnotowano nawet -4 st. C.

Minionej nocy północno-wschodnia część kraju była najchłodniejsza. Temperatura mierzona na poziomie dwóch metrów w Ostrołęce osiągnęła zaledwie 2,1 st. C.

"Jesień przyszła z wielkim tupnięciem"

"Meteorologiczna jesień przyszła z wielkim tupnięciem" - podsumował IMGW na Twitterze.

Jesień meteorologiczna rozpoczęła się 1 września. To pojęcie, które wprowadzono na potrzeby meteorologów i klimatologów. Służy temu, by przy porównywaniu danych statystycznych bądź klimatycznych odwoływać się zawsze do tego samego okresu, gdyż pory astronomiczne i termiczne mają daty "ruchome".

Wasze relacje

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia dokumentujące pierwszy tak zimny poranek w tym rozpoczynającym się jesiennym sezonie.

Autor:ps/dd

Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości