Gdzie jest burza. Sprawdź i zachowaj bezpieczeństwo

Aktualizacja:
Autor:
anw,kw
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na środę
Prognoza pogody na środętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

W poniedziałek w Polsce pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu oraz silny wiatr. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Nad Polską pojawiają się burze o słabym natężeniu - poinformował w poniedziałek około godziny 19 synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek. Dodał, że zjawiska mają charakter stacjonarny, nie przemieszczają się lub przesuwają się bardzo wolno na północny wschód. Lokalnie możliwe są zalania lub podtopienia.

Gdzie jest burza

Burze występują w województwie dolnośląskim, w Świebodzicach, Bolkowie i Żaganiu.

Zjawiskom towarzyszą opady deszczu rzędu 10-20 litrów wody na metr kwadratowy oraz wiatr dochodzący w porywach do 40-50 kilometrów na godzinę.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem.

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:anw,kw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: sat24.com

Pozostałe wiadomości