TVN Meteo | Pogoda

Alerty IMGW - oblodzenie, zawieje lub zamiecie śnieżne i opady marznące. Zimowe zagrożenia

TVN Meteo | Pogoda

Aktualizacja:
Autor:
kw,
ps/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW
Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro 25.12

Warunki na drogach wieczorem w Wigilię i nocą z piątku na sobotę będą trudne. IMGW wydał ostrzeżenia przed oblodzeniem dla 13 województw. W kilku regionach kraju możliwe są zawieje i zamiecie śnieżne.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia.

Alerty IMGW: oblodzenie

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem obowiązują w województwach: zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim, mazowieckim, lubelskim i małopolskim.

Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna sięgnie od około -10 do -2 stopni Celsjusza, zaś temperatura minimalna przy gruncie wyniesie od około -6 do -12 st. C.

Na Pomorzu Zachodnim alerty stracą ważność o godzinie 5 w sobotę. W pozostałych województwach będą ważne do godz. 9 tego samego dnia.

Alerty IMGW: zawieje i zamiecie śnieżne

W niektórych regionach możliwe są zawieje i zamiecie śnieżne. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla województw: pomorskiego (powiaty nadmorskie), zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego (z wyjątkiem powiatów wschodnich).

Przewidywane są zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości od 25 do 40 kilometrów na godzinę, w porywach do 60-65 km/h, z północnego-zachodu i zachodu.

Na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim alerty stracą ważność między północą a godz. 3 w piątek, natomiast na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu o godz. 9 w sobotę.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW
Zagrożenia zimoweRządowe Centrum Bezpieczeństwa

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak powstaje "szklanka" na drogachPAP

Autor:kw, ps/dd

Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości