Alert RCB i apel o usuwanie śniegu z miejsc, w których może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia

Autor:
kw
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na noc z poniedziałku na wtorek
Prognoza pogody na noc z poniedziałku na wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

RCB ostrzega w sobotę przed intensywnymi opadami śniegu. SMS-y z ostrzeżeniami wysłane zostały do mieszkańców dziewięciu województw.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w sobotę SMS-y z ostrzeżeniami do odbiorców z województw: śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podlaskiego, podkarpackiego oraz części woj. opolskiego, lubelskiego oraz dolnośląskiego.

"Uwaga! Dziś (02.04) nadal intensywne opady śniegu. Usuń śnieg z miejsc mogących stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia" - ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w wysłanych SMS-ach.

Śnieg zalegający na dachu to poważne zagrożenie dla konstrukcji budynku, wywołując dodatkowe obciążenie statyczne i dynamiczne. Stanowi zagrożenie zarówno dla przechodniów, jak i samych mieszkańców. Zsuwający się z dachu śnieg może uszkodzić rynny i inne elementy blacharskie. Jeden metr kwadratowy 20-centymetrowej warstwy śnieżnego puchu może ważyć nawet 20 kilogramów.

Aby uniknąć zagrożeń spowodowanych nagromadzeniem ciężkiego śniegu, należy usunąć go z miejsc z mogących stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia.

Ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami śniegu dla części kraju. W komunikatach podano, że suma opadów może sięgnąć 15 centymetrów.

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Autor:kw

Źródło: RCB, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: RCB/PAP/Albert Zawada

Pozostałe wiadomości