Szczątki 13 neandertalczyków sprzed 54 tysięcy lat odkryto w jaskiniach na Syberii. Analiza genetyczna pozostałości kości i zębów pozwoliła na określenie rodzinnych powiązań między członkami społeczności. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki temu dowiemy się więcej na temat struktur społecznych tej dawno wymarłej linii ludzkiej.
Po raz pierwszy wyniki sekwencjonowania genomu neandertalczyka zostały zaprezentowane w 2010 roku - kierownik projektu, Svante Paabo, otrzymał za to osiągnięcie tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Badania nad wymarłymi krewnymi współczesnych ludzi trwają - naukowcom z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka po raz pierwszy udało się zidentyfikować rodzinę neandertalczyków. Wyniki zostały opublikowane na łamach "Nature".
Ojcowie, babki, kuzyni
Szczątki neandertalczyków zostały znalezione w dwóch syberyjskich jaskiniach: Czagjarskaja i Okładnikowa - jak szacują naukowcy, pochodzą one sprzed 54 tysięcy lat. Łącznie przebadano 17 szczątków, pochodzących od 13 przedstawicieli gatunku. Wśród nich było siedmiu mężczyzn i sześć kobiet, w tym osiem osób dorosłych oraz pięcioro dzieci i nastolatków. Dzięki analizom genetycznym badaczom udało się ustalić pokrewieństwo pomiędzy neandertalczykami. Część szczątków należała do ojca i jego nastoletniej córki, a inne - do spokrewnionej z nimi kobiety, najprawdopodobniej ciotki, babki lub kuzynki, jak również chłopca w wieku 8-12 lat.
- Niesamowite jest, że pochodzą oni z tego samego czasu - wskazuje Laurits Skov, główny autor badania. - Oznacza to, że należeli zapewne do tej samej społeczności. Po raz pierwszy zatem badania genetyczne pozwalają nam na wgląd w społeczną organizację neandertalskiej wspólnoty.
Bardziej ludzki neandertalczyk
Analiza danych wskazała, że społeczność charakteryzowała się niską różnorodnością genetyczną, podobną do gatunków zagrożonych wyginięciem. Naukowcy wnioskują na tej podstawie, że społeczności neandertalskie składały się z małych grup bliskich krewnych, liczących od 10 do 20 członków. Największą różnorodność wykazywało mitochondrialne DNA, dziedziczone po matkach - wskazuje to, że w społecznościach neandertalskich to kobiety przenosiły się, aby zamieszkać w miejscu przebywania swoich partnerów.
Jaskinia Czagjarskaja leży około 100 kilometrów od Denisowej Jaskini, w której znaleziono szczątki innego wymarłego krewnego człowieka, denisowianina. Co ciekawe, DNA neandertalczyków z jaskini Czagjarskiej nie wykazuje śladu krzyżowania się pomiędzy dwoma ludzkimi gatunkami. - Myślę, że nasze spostrzeżenia sprawiają, że neandertalczycy wydadzą nam się bardziej ludzcy - wskazuje Benjamin Peter, współautor badania. - Byli ludźmi, którzy żyli i umierali w małych grupach rodzinnych, prawdopodobnie w trudnym środowisku. Mimo to udało im się przetrwać przez setki tysięcy lat - dodaje.
Źródło: PAP, Reuters, The Guardian
Źródło zdjęcia głównego: Tom Bjorklund