Peru. Odkryto pozostałości makabrycznego rytuału. W ofierze złożono ponad 70 dzieci

Autor:
as//rzw
Źródło:
PAP, Live Science, Peru Reports, tvnmeteo.pl
150 grobów sprzed 1500 lat. Peruwiańskie odkrycie wrocławskich archeologów [Nagranie z 2014 roku]
150 grobów sprzed 1500 lat. Peruwiańskie odkrycie wrocławskich archeologów [Nagranie z 2014 roku]archiwum projektu TAMBO, Uniwersytet Wrocławski
wideo 2/13
archiwum projektu TAMBO, Uniwersytet Wrocławski150 grobów sprzed 1500 lat. Peruwiańskie odkrycie wrocławskich archeologów [Nagranie z 2014 roku]

W Pampa La Cruz w Peru odkryto miejsce pochówku 76 dzieci i nastolatków. Ich szczątki noszą ślady rytualnego złożenia w ofierze, a archeolodzy podejrzewają, że w pobliżu mogą znajdować się kolejne cmentarzyska.

Kultura Chimu była obecna na terenach dzisiejszego Peru pomiędzy wiekiem IX a XV. Jej stolicą było miasto Chan Chan, największa prekolumbijska metropolia Ameryki Południowej. Chimu znani są także z kunsztu metalurgicznego oraz krwawych, masowych rytuałów, jakich ślady odkryto na peruwiańskim wybrzeżu.

"Otworzono im klatkę piersiową i wyciągnięto serce"

Na stanowisku archeologicznym Pampa La Cruz w prowincji Trujillo archeolodzy odkryli cmentarz ze szczątkami 76 dzieci w wieku od około pięciu do 15 lat. Wszystkie szkielety miały poprzeczne cięcia w obrębie mostka i zostały ułożone w specyficzny sposób. Gabriel Prieto z organizacji Huanchaco Archaeological Program, która opiekuje się stanowiskiem w Pampa La Cruz, twierdzi, że rany wskazują na rytualny charakter śmierci.

- Prawdopodobnie otworzono im klatkę piersiową i wyciągnięto serce - opisuje. - Ofiary zostały pochowane ze stopami w kierunku wschodnim, na szczycie sztucznego kopca. Początkowo myśleliśmy, że ten obszar był wolny od dziecięcych szczątków, ale okazało się, że jest zupełnie inaczej.

Chan Chan, stolica kultury ChimuShutterstock

Pola poświęcone krwią

Nie jest to pierwsze takie odkrycie w prowincji Trujillo. Łącznie na terenie wykopalisk znaleziono tam ponad 300 szczątków dzieci i nastolatków. Archeolodzy szacują, że pochodzą one z co najmniej sześciu rytuałów, które miały miejsce pomiędzy rokiem 1050 a 1500. Ofiary znalezione w Pampa La Cruz datowane są na okres od 1100 do 1200 roku.

Dlaczego Chimu składali ofiary z dzieci? Prieto podejrzewa, że masowy, rytualny mord w Pampa La Cruz mógł być powiązany z pobliskim systemem irygacyjnym i polami. Ofiara z ludzi byłaby w tym przypadku sposobem na "poświęcenie" nowej infrastruktury i zapewnienie obfitych plonów. Ponadto mogły być one powiązane z przesłankami politycznymi lub ekstremalnymi zjawiskami takimi jak susza.

Prieto przypuszcza, że to nie ostatnie makabryczne odkrycie w okolicach Pampa La Cruz. Wszystko wskazuje na to, że liczba rytualnych ofiar pogrzebanych na stanowisku może wynosić nawet ponad tysiąc.

Autor:as//rzw

Źródło: PAP, Live Science, Peru Reports, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości