Odkryli antybiotyk przeciwko superbakterii. Pomogła sztuczna inteligencja

Autor:
kw/dd
Źródło:
PAP
Bakterie w naszym domu
Bakterie w naszym domuArgonne National Laboratory
wideo 2/10
Antybiotyki

Naukowcy z Kanady wykorzystali sztuczną inteligencję (AI), by wyselekcjonować najsilniejszy z jeszcze niepoznanych antybiotyków przeciwko groźnej superbakterii Acinetobacter baumannii. Najpierw samodzielnie przetestowali substancje na patogenie, a następnie pozwolili AI stworzyć listę najbardziej obiecujących leków. Rezultaty były znakomite.

Jak napisano na łamach czasopisma naukowego "Nature Chemical Biology", dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI) udało się odkryć nowy antybiotyk, który może zwalczać zagrażający życiu gatunek superbakterii.

Dzięki sztucznej inteligencji można było błyskawicznie wyselekcjonować spośród tysięcy potencjalnych antybiotyków te najbardziej obiecujące, by następnie przetestować je w laboratorium. W ten sposób naukowcy uzyskali silny, eksperymentalny antybiotyk o nazwie abaucyna. Będzie on jednak wymagał dalszych testów.

"Krytyczne" zagrożenie

Powszechnie stosowane antybiotyki pozwalają skutecznie zwalczać infekcje bakteryjne. Jednak bakterie stopniowo stają się coraz odporniejsze na ich działanie, a nowe leki antybakteryjne od dziesięcioleci prawie się nie pojawiają. Co roku około miliona osób umiera z powodu zakażeń antybiotykoopornymi bakteriami.

>>> Czytaj dalej: Bakterie oporne na antybiotyki - pomóc może kombinacja leków

Naukowcy z McMaster University w Kanadzie skoncentrowali się na jednym ze sprawiających najwięcej problemów gatunków bakterii - Acinetobacter baumannii. Może ona powodować zapalenie płuc i zakażenia ran, była na przykład dużym problemem wśród rannych amerykańskich żołnierzy w Iraku czy Afganistanie. Choć nie jest szeroko znana, to jedna z trzech superbakterii, które Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła jako "krytyczne" zagrożenie.

Acinetobacter baumannii, często odporna na prawie każdy antybiotyk, stanowi problem w szpitalach i domach opieki, tym większy, że potrafi przetrwać na powierzchniach i sprzęcie medycznym.

Superbakteria Acinetobacter baumanniiShutterstock

Stworzyła listę

By znaleźć nowy antybiotyk, naukowcy najpierw wyszkolili sztuczną inteligencję. "Ręcznie" przetestowali działanie na Acinetobacter tysięcy leków, w przypadku których znana była dokładna struktura chemiczna.

Uzyskane informacje zostały udostępnione sztucznej inteligencji, dzięki czemu mogła ona poznać właściwości chemiczne leków, które byłyby skuteczne wobec tej bakterii. Kolejnym krokiem było przedstawienie AI listy 6680 związków, których skuteczność była nieznana. Jak się okazało stworzenie krótkiej listy obiecujących substancji zajęło AI tylko półtorej godziny.

Naukowcy przetestowali 240 związków w laboratorium i znaleźli dziewięć potencjalnych antybiotyków. Jeden z nich - abaucyna – okazał się niezwykle silny. Abaucyna leczyła zakażone rany u myszy i była w stanie zabijać bakterie pochodzące z próbek pobranych od pacjentów.

Udoskonalenie i testy

Następnym krokiem będzie udoskonalenie leku w laboratorium, a następnie przeprowadzenie badań klinicznych. Zdaniem ekspertów pierwszych antybiotyków wyselekcjonowanych przez AI można by się spodziewać na rynku około roku 2030.

Ciekawą cechą abaucyny jest jej selektywność: wydaje się działać tylko na A. baumannii, nie szkodząc innym gatunkom, na przykład pożytecznym bakteriom jelitowym. Zdaniem ekspertów selektywność powinna utrudnić powstawanie odporności na ten lek i zmniejszyć prawdopodobieństwo skutków ubocznych.

Teoretycznie nie ma przeszkód, by sztuczna inteligencja przeanalizowała przydatność nawet dziesiątek milionów związków pod kątem ich przydatności w leczeniu.

Kolejne bakterie, przeciwko którym pilnie potrzebne są antybiotyki to między innymi gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus) oraz pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa).

Autor:kw/dd

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości