TVN Meteo | Nauka

Otyłość a COVID-19. Kolejne badanie wykazało, że może pogorszyć przebieg choroby

TVN Meteo | Nauka

Autor:
dd
Źródło:
PAP
Otyłość zwiększa ryzyko śmierci z powodu COVID-19. Badania szwedzkich naukowców
Otyłość zwiększa ryzyko śmierci z powodu COVID-19. Badania szwedzkich naukowcówTVN24
wideo 2/3
TVN24Otyłość zwiększa ryzyko śmierci z powodu COVID-19. Badania szwedzkich naukowców

Badanie naukowców z Uniwersytetu Południowej Kalifornii wykazało, że osoby z otyłością lub nadwagą doświadczały znacznie więcej symptomów COVID-19, takich jak duszności czy kaszel. Ponadto, choroba trwała u nich dłużej. - Podkreśla to szczególną potrzebę zapewnienia szczepień przeciwko COVID-19 właśnie w tej grupie - przekazała doktor Pia Pannaraj.

Otyłość wiąże się z gorszymi wynikami wśród osób hospitalizowanych z powodu COVID-19, ale wpływa również na objawy u pacjentów z łagodnymi postaciami tej choroby. W badaniu kierowanym przez dr Pię Pannaraj wzięło udział 522 dorosłych i dzieci (w wieku od 1 miesiąca do 84 lat), u których uzyskano pozytywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2 w warunkach ambulatoryjnych (nie w szpitalu).

Około 20 procent uczestników miało podstawowe schorzenia, w tym astmę, cukrzycę i choroby sercowo-naczyniowe. Około 62 procent miało za wysoki BMI, czyli wskaźnik masy ciała. Oblicza się go przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach.

Wśród potwierdzonych przypadków COVID-19 56 procent miało objawy. Okazało się, że i dorośli, i dzieci z nadwagą lub otyłością doświadczały zdecydowanie więcej objawów COVID-19. Chodzi tu zwłaszcza o objawy ze strony układu oddechowego, takie jak kaszel i duszności. Dodatkowo symptomy te utrzymywały się u nich wyraźnie dłużej.

COVID-19 a otyłość. Warto się szczepić

- Podkreśla to szczególną potrzebę zapewnienia szczepień przeciwko COVID-19 właśnie w tej grupie: osób z nadwagą i otyłością - uważa doktor Pannaraj. - To jedyna szansa na złagodzenie możliwych do uniknięcia powikłań w tej populacji. Jak mówi, prawie od początku pandemii wiadomo, że otyłość jest jednym z głównych czynników ryzyka ciężkiego COVID-19. I pewnie dlatego większość badań koncentruje się na otyłych pacjentach wymagających hospitalizacji, mimo że nadal większość osób zakażonych COVID-19 jest leczona poza szpitalami.

Wyniki badania ukazały się na łamach czasopisma "Influenza and Other Respiratory Viruses".

Doktor Czarnobilski: otyłość jest czynnikiem wpływającym na ciężki przebieg covidu
Doktor Czarnobilski: otyłość jest czynnikiem wpływającym na ciężki przebieg coviduTVN24

Autor:dd

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości