Recykling ścieków, odsalanie wody morskiej, mgły? Co może pomóc w walce z suszą

Źródło:
France 24, "The Guardian", thebuletting.org, tvnmeteo.pl

Europejskie kraje zmagają się w tym roku z suszą o dawno niespotykanych rozmiarach. Komisja Europejska poinformowała, że w skali kontynentu jest najgorzej od co najmniej 500 lat. Eksperci ostrzegają, że w wyniku katastrofy klimatycznej takie klęski będą zdarzać się coraz częściej. We Francji skłoniło to do poszukiwań nowych sposobów pozyskiwania wody.

Francja to jeden z najbardziej doświadczonych rekordową suszą krajów Europy latem tego roku. Największa susza od co najmniej kilkudziesięciu lat przyczynia się do niedoborów wody. W niektórych regionach zdecydowano o transportowaniu jej cysternami. Wysychają rzeki, w tym najdłuższa we Francji. W Loarze w tym roku jest rekordowo mało wody.

Recykling ścieków

Portal telewizji France 24 opisuje, że jednym z pomysłów naukowców na pozyskiwanie wody w obliczu pogarszającej się suszy i negatywnych zmian klimatycznych w kraju jest ponowne wykorzystywanie ścieków. Jak mówi cytowana przez portal Julie Moendret, ekspertka ds. systemów wodnych na Uniwersytecie w Montpellier, "Francja w szczególności powinna dogonić inne kraje w sprawie recyklingu ścieków". - Obecnie mniej niż jeden procent oczyszczonej wody we Francji jest ponownie wykorzystywany - wskazuje. Dodaje jednocześnie, że we Włoszech to osiem proc., a w Hiszpanii - 14 proc., Izrael z kolei jest "prawdziwym pionierem na tym polu, poddając recyklingowi 80 proc. ścieków".

We Francji każdego dnia przetwarza się 19 tysięcy metrów sześciennych ścieków w celu nawadniania upraw i podlewania pól golfowych. - Moglibyśmy rozszerzyć to zastosowanie, aby oczyszczać drogi lub nawadniać tereny zielone - mówi Mendret. - Dlaczego nie pójść dalej i nie produkować wody pitnej poprzez recykling wody? - dodaje.

Taki eksperyment, w ramach projektu specjalistki z Uniwersytetu w Montpellier, ma być wkrótce przeprowadzony w departamencie Wandea na zachodnim wybrzeżu Francji. Zamiast odprowadzać wodę do morza, jej część z oczyszczalni ścieków w mieście Les Sables-d'Olonne zostanie przetworzona i z powrotem trafi do systemu dostarczającego wodę pitną. Jak zapowiada Mendret, "po raz pierwszy taki proces zostanie przeprowadzony w Europie, po tym jak wdrożono go w Singapurze i Namibii".

Susza w HiszpaniiPAP/EPA/Jesus Diges

Francje 24 pisze, że tego typu projekty na szczeblu lokalnym w kraju zatrzymują "zbytnio rygorystyczne przepisy". Dodaje równocześnie, że w marcu francuski rząd rozszerzył sposoby wykorzystywania przetwarzanej wody do walki z pożarami, tak by nie wykorzystywać do tego celu wody pitnej.

Częściej korzystać z deszczówki

Fabienne Trolard z Francuskiego Narodowego Instytutu Badań nad Rolnictwem i Środowiskiem zwraca uwagę, że w obliczu coraz poważniejszych susz potrzebne będzie powszechniejsze wykorzystywanie deszczówki. - Przytłaczająca większość wody, którą zużywamy we Francji, to woda pitna. Deszczówki możemy używać tylko do podlewania roślin - mówi Trolard.

Jak tłumaczy, "w Belgii i Niemczech gospodarstwa domowe od dawna używają podwójnych systemów obiegu wody". Wyjaśnia, że woda pitna jest tam stosowana tylko do picia i kąpieli, a do innych celów używa się wody opadowej, przechowywanej w specjalnych zbiornikach. Trolard zaznacza, że gdyby takie systemy były wprowadzone we Francji, "moglibyśmy nienadającą się wodę do picia wykorzystywać nawet kilka razy".

W wielu miejscach na Ziemi opady służą także jako podstawowe źródło wody. Z deszczówki korzysta się nie tylko do podlewania roślin, ale pojenia zwierząt hodowlanych, jest także filtrowana i pita. Według najnowszych badań, jednak jest tak zanieczyszczona, że nie nadaje się do spożycia. Odpowiadają za to związki PFAS, czyli trwałe substancje mające działanie rakotwórcze.

Coraz więcej miejsc odsala wodę morską

Kolejny sposób na radzenie sobie z suszą i niedoborami wody to odsalanie wody morskiej. Jak informuje France 24, z takim rozwiązaniem eksperymentuje miasto Rogliano na Korsyce i wyspa Groix w regionie Bretanii. Zwrócono uwagę, że działanie to jest szeroko stosowane w innych krajach. Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Odsalania, zrzeszającego naukowców i organizacje pozarządowe wspierające stosowanie tej techniki, łącznie, aby zaspokoić swoje potrzeby związane z wodą, korzysta z niej ponad 300 milionów ludzi.

- Wodę odsalają głównie Arabia Saudyjska i Izrael - wskazuje Trolard i dodaje, że "masowo inwestują w to również kraje Maghrebu". Tak określa się państwa północno-zachodniej Afryki. Jak wyjaśnia Trolard, "panują tam niedobory wody słodkiej i to jedno z niewielu rozwiązań".

Susza w BelgiiPAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Technika ta ma jednak wady. - Takie systemy zużywają dużo energii, dlatego nie są zbyt ekonomiczne - podkreśla Trolard. Jak dodaje, w wyniku odsalania wody powstaje solanka, "z którą nie wiemy, co zrobić". Średnio na każdy litr wody słodkiej, uzyskanej poprzez odsalanie wody morskiej, powstaje 1,5 l słonego osadu, który zazwyczaj odprowadzony jest do oceanu, zaburzając pracę ekosystemów.

Mgły mogą być pomocne

France 24 wskazuje na szereg innych rozwiązań, które można stosować na małą skalę. Jako przykład podaje pobieranie wody z mgieł, co stosuje się między innymi w Chile.

To prosta technika znana od czasów prekolumbijskich, ale możliwa do stosowania tylko przy określonych warunkach pogodowych. Podczas mglistych dni na zewnątrz rozstawia się specjalne siatki o gęsto umieszczonych i małych oczkach. Krople wody, osadzając się na siatkach, lądują następnie w rozmieszczonych w pobliżu pojemnikach. 

Sterowanie pogodą

Naukowcy pracują również nad nowymi sposobami pozyskiwania wody, ale - jak zwraca uwagę France 24 - niektóre z eksperymentów nie zawsze przynoszą oczekiwane skutki. Przykładem jest zasiewanie chmur, czyli operacje mające wywołać opady deszczu. W tym celu na dużych wysokościach najczęściej rozpyla się, na przykład przy pomocy samolotów lub dronów lub specjalnych rakiet, takie substancje, jak jodek srebra i suchy lód.

To technika badana od kilkudziesięciu lat, głównie w Chinach, gdzie wykorzystano w ją w sierpniu tego roku w walce z długotrwałą suszą. Li Xingyu, badacz z Instytutu Fizyki Atmosferycznej podległego Chińskiej Akademii Nauk, powiedział że opady wywoływane przy użyciu samolotów są szczególnie skuteczne. - Zaletami (...) jest duży zasięg oddziaływania, szybkość rozprzestrzeniania katalizatorów oraz bezpośrednie działanie na chmury - tłumaczył.

Czytaj też: Znika największe jezioro Chin. Walcząc o wodę, kopią w dnie tunele

Badacze od lat dyskutują jednak nad skutecznością tej metody. W 2019 roku Światowa Organizacja Meteorologiczna stwierdziła, że zwiększone opady atmosferyczne wskutek zasiewania chmur wahały się od 0 do 20 proc. Trudno jest również przewidzieć skutki modyfikacji pogodą dla innych miejsc na planecie - wskazano.

Susza w ChinachPAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI

Francuska stacja przytacza nietypowy pomysł transportowania gór lodowych, składających się ze słodkiej wody na ląd dotknięty suszą. Sposobów na to przez prawie cztery dekady szukał francuski inżynier Georges Mougin. Według jego eksperymentów z 2010 roku, przetransportowanie góry lodowej z Kanady na Wyspy Kanaryjskie zajęłoby pięć miesięcy i wiązałoby się z zużyciem czterech tysięcy ton ropy.

Autorka/Autor:ps/dd

Źródło: France 24, "The Guardian", thebuletting.org, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Dwa leje kondensacyjne zaobserwowano w środę po południu w Trzciance w Wielkopolsce. Groźnie wyglądające zalążki trąby powietrznej zostały uchwycone na zdjęciach. W mieście uszkodzone zostały dwa dachy.

Uszkodzone dachy. Leje kondensacyjne w Wielkopolsce

Uszkodzone dachy. Leje kondensacyjne w Wielkopolsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz, Burzowe Czarnkowsko-Trzcianeckie

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Nad Polską przechodzi front atmosferyczny przynoszący ze sobą opady deszczu i ryzyko występowania burz. Miejscami niebezpiecznie może być przez większość dnia. Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia.

Alarmy IMGW. Uwaga na ulewny deszcz i burze

Alarmy IMGW. Uwaga na ulewny deszcz i burze

Źródło:
IMGW

W środę masa skał i zmrożonego śniegu zeszła na ewakuowaną wcześniej wioskę Blatten w szwajcarskich Alpach. Przyczyną zejścia lawiniska było oderwanie się ogromnego fragmentu lodowca. Zaginęła jedna osoba.

Ogromna masa skał i lodu pogrzebała alpejską wioskę. "To kompletna katastrofa"

Ogromna masa skał i lodu pogrzebała alpejską wioskę. "To kompletna katastrofa"

Źródło:
PAP, AP News

Pogoda na dziś. Czwartek 29.05 przyniesie wielu regionom kraju deszczową aurę. Lokalnie mogą pojawić się też burze. Termometry pokażą maksymalnie od 16 do 20 stopni.

Pogoda na dziś - czwartek 29.05. Wiele deszczowych miejsc

Pogoda na dziś - czwartek 29.05. Wiele deszczowych miejsc

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższym czasie w Polsce nie zabraknie opadów deszczu. Najbardziej intensywnych spodziewamy się w niedzielę, kiedy to pojawią się pierwsze letnie burze. Z każdym dniem będzie coraz cieplej.

Przed nami pierwsze letnie burze. Mogą być gwałtowne

Przed nami pierwsze letnie burze. Mogą być gwałtowne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chińska Agencja Meteorologiczna (CMA) wydała ostrzeżenia przed ulewami i powodziami dla południowych regionów kraju. Według ekspertów w te rejony nadciąga najsilniejsza jak dotąd burza w tym roku.

Szykują się na największą burzę w tym roku

Szykują się na największą burzę w tym roku

Źródło:
Reuters

Co najmniej jeden rok w najbliższych pięciu latach okaże się rekordowo ciepły - wynika z raportu opublikowanego w środę przez Światową Agencję Meteorologiczną (WMO). Prawdopodobieństwo tego, że tak się stanie, eksperci szacują aż na 80 procent.

Meteorolodzy o najbliższych latach. Padnie niepokojący rekord?

Meteorolodzy o najbliższych latach. Padnie niepokojący rekord?

Źródło:
Reuters, WMO

14-letni Benjamin Stong z Iowa City w USA złowił imponującego rozmiarami suma ważącego około 32 kilogramów. Młody wędkarz samodzielnie wyciągnął olbrzymią rybę z rzeki Iowa, spełniając tym samym marzenie wielu miłośników wędkarstwa.

14-latek złowił wielkiego suma. "Mam siostrę w takim rozmiarze"

14-latek złowił wielkiego suma. "Mam siostrę w takim rozmiarze"

Źródło:
tvnmeteo

Polski pasjonat astronomii, Mateusz Kalisz, nagrał moment ponownego wejścia drugiego stopnia Starshipa w ziemską atmosferę. W nocy z wtorku na środę polskiego czasu odbył się dziewiąty lot testowy megarakiety firmy SpaceX. Maszyna poleciała dalej niż podczas poprzednich prób, ale inżynierowie stracili nad nią kontrolę po kilkudziesięciu minutach od startu.

Na własne oczy widział, jak Starship wpada w atmosferę. "Szok"

Na własne oczy widział, jak Starship wpada w atmosferę. "Szok"

Źródło:
AstroLife, Reuters, PAP

Początek czerwca może przynieść wyczekiwany przełom w pogodzie. Według obecnych prognoz w niedzielę na termometrach możemy zobaczyć nawet 27-28 stopni Celsjusza. Jednak zanim to nastąpi, w czwartek i piątek czeka nas lekkie ochłodzenie. O szczegółach opowiadał na antenie TVN24 synoptyk i prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

Szansa na przełom. "To już będzie gorąca pogoda"

Szansa na przełom. "To już będzie gorąca pogoda"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W pogodzie nareszcie widać zmiany. Dominująca pod koniec maja cyrkulacja zachodnia, przynosząca fronty atmosferyczne i opady deszczu, powoli zmieni się w południową. Co to oznacza dla naszego zakątka Europy?

Upał w prognozach. Już wkrótce może być nawet 30 stopni

Upał w prognozach. Już wkrótce może być nawet 30 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy argentyńskiego miasta Vera walczą ze skutkami potężnej powodzi. Kataklizm wywołały ekstremalne opady deszczu, które doprowadziły do uszkodzenia systemu kanalizacyjnego. Z powodu kryzysu lokalne władze odwołały zajęcia w szkołach.

Małe miasto zalane przez wielką wodę. "Najsmutniejsza noc w historii"

Małe miasto zalane przez wielką wodę. "Najsmutniejsza noc w historii"

Źródło:
La Nacion, Reuters, Cadena3

Starship, statek kosmiczny firmy SpaceX, odbył dziewiątą bezzałogową próbę. Choć megarakieta poleciała dalej niż podczas poprzednich lotów, inżynierowie stracili kontrolę nad statkiem, który "doświadczył nieplanowanego demontażu" podczas ponownego wejścia w atmosferę.

Starship "doświadczył nieplanowanego demontażu"

Starship "doświadczył nieplanowanego demontażu"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Władze amerykańskiego hrabstwa Clark ostrzegają ludzi i właścicieli czworonogów przed toksycznym zakwitem glonów bentonicznych, które pojawiły się w rzece Kolumbia oraz innych lokalnych ciekach wodnych. Przez nie w październiku ubiegłego roku zmarł pies.

Pies zmarł po kontakcie z toksycznymi glonami

Pies zmarł po kontakcie z toksycznymi glonami

Źródło:
CNN, katu.com, 1011now.com

Mirunga, potocznie nazywana słoniem morskim pojawiła się we wtorek w mieście portowym Gordon's Bay w Republice Południowej Afryki. Niespodziewanego gościa uchwycono na nagraniu.

Słoń morski pojawił się w centrum miasta

Słoń morski pojawił się w centrum miasta

Źródło:
Reuters, Independent Online, news24.com

Brazylijscy terapeuci nauczyli półrocznego jaguara instynktu drapieżnika. Młode zwierzę zostało wykradzione matce przez jednego z mieszkańców stanu Roraima na północy kraju. Zdaniem ekspertów, całkowita terapia będzie czasochłonna i może potrwać nawet dwa lata.

Jaguar na łańcuchu. Powrót do pełni zdrowia może trwać lata

Jaguar na łańcuchu. Powrót do pełni zdrowia może trwać lata

Źródło:
PAP

Bombaj nawiedziły obfite opady deszczu związane z nadejściem monsunu. Doprowadziły do powstania gwałtownej powodzi w ponad 12-milionowym mieście. Ulice zmieniły się w rwące potoki. Zdaniem ekspertów, tak mocno nie padało w tym rejonie od ponad wieku.

Ulice jak rwące potoki, ludzie brodzący w wodzie

Ulice jak rwące potoki, ludzie brodzący w wodzie

Źródło:
CNN, Times of India, Hindustan Times

Start misji Axiom-4 zaplanowany jest na 8 czerwca. Na pokładzie kapsuły Crew Dragon, która poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną, znajdzie się doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski. Polski astronauta opowiedział TVN24+ o tym, jak wyglądają ostatnie przygotowania do lotu na orbitę, jakie momenty najbardziej zapadły mu w pamięć podczas szkolenia, i tym, co usłyszał od legendy amerykańskiej astronautyki.

"Moment, gdy pod moimi stopami będzie właśnie Polska"

"Moment, gdy pod moimi stopami będzie właśnie Polska"

Źródło:
TVN24+

Doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski odbywa kwarantannę przed zbliżającym się lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną. To oznacza, że nie będzie mógł oddać głosu w nadchodzącej drugiej turze wyborów prezydenckich. W rozmowie z Hubertem Kijkiem z TVN24 BiS polski astronauta zachęcił jednak wszystkich do wzięcia udziału w niedzielnym głosowaniu.

Leci w kosmos i mówi, co warto zrobić w tę niedzielę

Leci w kosmos i mówi, co warto zrobić w tę niedzielę

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy południowo-wschodnich regionów Australii liczą straty po powodzi, jaka nawiedziła ten region w ubiegłym tygodniu. Zdaniem premiera Anthony'ego Albanese, całkowita odbudowa po katastrofie może zająć wiele miesięcy. Wielka woda zalała tysiące posiadłości i odebrała życie co najmniej pięciu osobom.

"To nie jest coś, co zniknie po kilku dniach czy miesiącach"

"To nie jest coś, co zniknie po kilku dniach czy miesiącach"

Źródło:
Reuters

Gwałtowne burze przeszły nad stanem Oklahoma. Jak opisywały lokalne media, zjawiskom towarzyszyły opady gradu o średnicy piłek baseballowych. Miejscami doprowadzały one do wypadków drogowych.

"Grad jak mgła", auta ześlizgiwały się z jezdni

"Grad jak mgła", auta ześlizgiwały się z jezdni

Źródło:
Reuters, News9

Narażenie ciężarnej matki na zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych objawów astmy u jej dzieci - uważają naukowcy. Najnowsze badania przeprowadzone na myszach wykazało, że przebywanie w smogu w trakcie ciąży wpływa na kondycję płuc i układu odpornościowego potomstwa.

Przez ten czynnik astma u dzieci może się nasilać

Przez ten czynnik astma u dzieci może się nasilać

Źródło:
News Medical, Airqualitynews

Po dużo chłodniejszym niż zwykle maju w końcu na dłużej zrobi się ciepło. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą nam nadchodzące dni? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odchody pingwinów mogą hamować proces ocieplania klimatu - uważają naukowcy. Najnowsze badanie wykazało, że zawarty w nich amoniak przyczynia się do powstawania chmur odbijających światło słoneczne. Szczegóły przedstawiono na łamach czasopisma "Communications Earth & Environment".

Odchody pingwinów sojusznikiem w walce z ociepleniem klimatu

Odchody pingwinów sojusznikiem w walce z ociepleniem klimatu

Źródło:
Phys.org

Pomimo stopniowego ocieplenia w części kraju w górach nadal dominują zimowe warunki. Pod koniec maja śnieg zalega nie tylko w wysokich partiach gór. Ratownicy apelują o ostrożność przy wybieraniu się na szlaki.

Zima w Tatrach trzyma się mocno

Zima w Tatrach trzyma się mocno

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mrówki kojarzą nam się z pracowitością. Jak się okazało, te małe bezkręgowce są też bardzo pomocne. Naukowcy z Polski zaobserwowali, że skłonność do ratowania u mrówek zależy od ich wieku. Starsze robotnice robią to chętniej niż młodsze - przekazali eksperci.

To jedyne bezkręgowce, które sobie pomagają

To jedyne bezkręgowce, które sobie pomagają

Źródło:
PAP

Reporter24 uchwycił na zdjęciu białego łosia, który wyglądem przypominał mu ducha. - Pierwszy raz widziałem takiego osobnika - powiedział pan Jacek, autor fotografii.

"Wyglądał jak duch". Reporter24 zobaczył białego łosia

"Wyglądał jak duch". Reporter24 zobaczył białego łosia

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Załoga misji Axiom-4 (Ax-4), w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, rozpoczęła na Florydzie kwarantannę przed lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - podała firma Axiom Space. Odosobnienie ma zapewnić zdrowie załodze misji i astronautom, którzy już przebywają na orbicie.

Sławosz Uznański-Wiśniewski na kwarantannie przed lotem w kosmos

Sławosz Uznański-Wiśniewski na kwarantannie przed lotem w kosmos

Źródło:
PAP

Trwa erupcja hawajskiego wulkanu Kilauea. Na tle wypływającej z krateru lawy zapozował Konrad Piasecki, dziennikarz TVN24. - Spektakularnie wygląda jego erupcja - powiedział Radosław Mróz, prezenter TVN24, który robił zdjęcie.

Zdjęcie w studiu na tle wulkanu. Trwa erupcja

Zdjęcie w studiu na tle wulkanu. Trwa erupcja

Źródło:
Reuters, TVN24, USGS

Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami? 

Kalendarz pylenia - sprawdź, co i kiedy pyli w Polsce. Praktyczne porady dla alergików 

Źródło:
Otrivin