Zbudują kolejny Wielki Zderzacz. Będzie tropić ciemną materię

CERN pracuje nad nowym Wielkim Zderzaczem

Będzie nowy Wielki Zderzacz Hadronów. Tym razem nie kołowy, a liniowy. Prawdopodobnie powstanie w Japonii. Jego głównym zadaniem będzie rozwijanie wiedzy na temat niedawno odkrytego bozonu Higgsa i wytropienie ciemnej materii.

Fizycy w Tokio, Genewie i Chicago świętują publikację projektu technicznego Międzynarodowego Zderzacza Liniowego (ILC). Uzupełni on i rozszerzy zakres badań prowadzonych obecnie przy słynnym Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN.

Zderzacz stanie w Azji?

- Mamy technologię, wszystkie wymagane rozwiązania techniczne zostały opracowane, niekwestionowany jest cel fizyczny, jesteśmy gotowi rozpocząć budowę choćby jutro. Brakuje nam jedynie jasnej decyzji politycznej, ale wiele wskazuje na to, że Japonia chciałaby gościć projekt na swoim terytorium - powiedział Barry Barish dyrektor projektu ILC.

Choć najbardziej prawdopodobne jest to, że ILC powstanie w Japonii, to projekt jest na tyle zaawansowany technicznie i kosztowny, że w jego powstaniu konieczne będzie wypracowanie modelu współpracy z ośrodkami na całym świecie.

Jak zadziała nowy Wielki Zderzacz

Wielki Zderzacz Hadronów, który znajduje się w CERN, jest akceleratorem kołowym - cząstki rozpędzane są tam w ogromnym pierścieniu. Tymczasem ILC będzie największym na świecie akceleratorem liniowym - długość urządzenia badawczego wyniesie 31 km.

Składać się ma z dwóch przeciwbieżnych akceleratorów, w których rozpędzane będą elektrony oraz ich antycząstki - pozytony. Przy największej intensywności paczki elektronów i pozytonów będą się zderzać około 7 tys. razy na sekundę, każdorazowo produkując liczne nowe cząstki. Każdy pakiet będzie zawierał 20 miliardów elektronów bądź pozytonów ściśniętych w obszarze mniejszym niż ludzki włos, co pozwoli na uzyskanie wysokiej częstości zderzeń.

Na tropie bozonu Higgsa i ciemnej materii

Dzięki danym z ILC naukowcy będą mogli dokładnie zbadać właściwości różnych cząstek, wśród nich bozonu Higgsa. ILC może też rzucić światło na inne zagadki fizyki, jak na przykład na naturę tzw. ciemnej materii.

- Niedawne odkrycie bozonu Higgsa w LHC daje dodatkowy, bardzo silny argument za budową ILC, które mogłoby dokładnie zbadać wszystkie własności nowej cząstki i w ten sposób dopełnić sukces LHC - powiedział Sakue Yamada dyrektor Naukowy ILC.

ILC to międzynarodowy projekt skupiający ponad 1000 naukowców i inżynierów z ponad 100 uniwersytetów i laboratoriów z całego świata.

Autor: mm/mj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości