Najnowsze

Wszystko, co musisz wiedzieć o grypie i szczepionce

Najnowsze

Grypa. Jak się chronić, jak leczyć?
TVN Meteo ActiveGrypa. Jak się chronić, jak leczyć?

Czym jest grypa, jak należy ją leczyć i dlaczego warto się szczepić? Na wszystkie pytania odpowiadała Katarzyna Gorzelak-Kostrzewska, kierownik ds. profilaktyki MEDICOVER.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

Jesienna pogoda charakteryzuje się m.in. tym, że raz jest chłodniej, raz cieplej, po kilkunastu minutach słonecznej pogody nagle spada lodowaty deszcz. W taką pogodę nietrudno się przeziębić, lub, co gorsza, zarazić się wirusem grypy.

- Grypa to nie byle przeziębienie - podkreśliła Katarzyna Gorzelak-Kostrzewska, kierownik ds. profilaktyki MEDICOVER. - To jest ciężkie wirusowe zapalenie oskrzeli - sprecyzowała.

Nie do pomylenia

Objawów grypy nie sposób pomylić.

- Charakteryzuje się bardzo gwałtownym początkiem; ścina nas z nóg. Występuje bardzo wysoka gorączka -, prawie od razu temperatura skacze do 39 st. C - i towarzyszy temu bardzo silne rozbicie i ból mięśni - sprecyzowała Gorzelak-Kostrzewska. - Ktoś, kto przechorował grypę nigdy jej nie pomyli ze zwykłym przeziębieniem - podkreśliła.

Groźne powikłania

Nieleczona właściwie grypa to szereg problemów zdrowotnych. - Powikłaniami grypy są przede wszystkim różne nadkażenia bakteryjne; może to być katar albo zapalenie zatok, bakteryjne zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc. Zdarzają się również zapalenia mięśnia sercowego - wyliczała. - Grypa jest naprawdę bardzo ciężką chorobą - podkreśliła.

Kto się powinien szczepić?

- Są grupy osób, które powinny się szczepić - podkreśliła Gorzelak-Kostrzewska. - Do tych grup należą osoby z chorobami przewlekłymi, z chorobami serca, nerek czy płuc, małe dzieci i każdy, to planuje operację oraz kobiety planujące ciążę - wymieniała dodając, że "grypa w ciąży przebiega dużo gorzej". Jedynym przeciwwskazaniem jest ewentualne uczulenie na którykolwiek składnik szczepionki.

Za i przeciw

Jednym z argumentów przeciwko szczepieniu się jest powtarzana przez kogoś opinia, jakoby się zaszczepił, ale i tak chorował.

- Trzeba pamiętać, że w sezonie infekcyjnym zagraża nam około 150-200 różnych wirusów. To, że ta osoba chorowała nie oznacza, że chorowała na grypę bo szczepionka nie chroni nas przed każdym wirusem. Chroni nas przed tym najgroźniejszym z wirusów - zaznaczyła Gorzelak-Kostrzewska.

Osłabienie jest naturalne

Gorzelak-Kostrzewska wyjaśniała, że naturalną reakcją organizmu po przyjęciu szczepionki może być dwu-, trzydniowy spadek formy i pogorszone samopoczucie. - To naturalna reakcja organizmu na każde szczepienie - podkreśliła. - Nasz organizm wytwarza odporność walcząc z tym fantomem wirusa - wyjaśniała.

Autor: stella/rp / Źródło: TVN Meteo Active

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości