Najnowsze

Wąż boa pełzał w sortowni Poczty Polskiej. Czeka na właściciela

Najnowsze

W sortowni Poczty Polskiej znaleziono węża boa
W sortowni Poczty Polskiej znaleziono węża boaTowarzystwo Opieki Nad Zwierzętami w Polsce, Oddział w Kielcach/Facebook
wideo 2/20

Między przesyłkami w sortowni Poczty Polskiej w Kielcach pełzał kolumbijski wąż boa. Nie wiadomo, kiedy uciekł, z której przesyłki i jak długo mógł być niezauważony. Poczta Polska przypomina, że obowiązuje zakaz wysyłania tego rodzaju zwierząt.

Kolumbijskiego boa tęczowego (Epicrates maurus) zaobserwowano w sortowni Poczty Polskiej w Kielcach w środę. Wezwane policja i straż pożarna schwytały zwierzę. Zostało przekazane do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce - Oddziału w Kielcach, które szuka teraz nowego lub dotychczasowego właściciela gada. Jak pisze organizacja na Facebooku, jego odnalezienie jest jednak wątpliwe, ponieważ zostało złamane prawo.

"W tym momencie wąż znajduje się pod opieką specjalisty, jest ogrzany i bezpieczny, jego dalszy los zależy od czynności prowadzonych przez Inspekcję Weterynaryjną i kielecką Policję" - czytamy na profilu społecznościowym.

Nie ma pewności, z której przesyłki gad się wydostał, kiedy, oraz jak długo mógł ukrywać się między paczkami.

Obowiązuje zakaz

Rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej Justyna Siwek przypomniała, że zgodnie z regulaminami usług pocztowych w paczkach i przesyłkach kurierskich można wysyłać jedynie żywe ptaki lub owady. Obowiązuje zakaz wysyłania zwierząt kręgowych.

- Apelujemy o odpowiednie zapakowanie tych zwierząt i właściwe oznakowanie przesyłki. Niedozwolone jest wysyłanie innych zwierząt - podkreśliła. Przypomniała, że znalezienie węża lub innego egzotycznego i niebezpiecznego zwierzęcia, które wyszło z przesyłki, zdarzało się już niejednokrotnie. Poczta doręczyła też kiedyś pawia, któremu z paczki wystawał ogon.

Według rzeczniczki przesyłanie żywych zwierząt, innych niż dozwolone, może być niebezpieczne dla zwierzęcia, a jednocześnie stanowić zagrożenie dla pracowników placówki pocztowej.

Trzeba zachować ostrożność

Spółka przypomniała, że wysyłka żywych ptaków oraz owadów (w szczególności piskląt ptactwa domowego oraz pszczół) jest możliwa jedynie w paczce pocztowej lub usłudze kurierskiej Pocztex w serwisach: Ekspres 24, Kurier Miejski lub Kurier Bezpośredni z obligatoryjną opcją "ostrożnie".

Nadawca zobowiązany jest do zapewnienia opakowania dostosowanego do przesyłanej zawartości i spełniającego wymogi określone w przepisach o ochronie zwierząt, a także do oznaczenia przesyłki nalepką lub wyraźnym napisem w kolorze czerwonym: "żywe zwierzę" i "ostrożnie" oraz napisami wskazującymi górę i dół przesyłki.

Autor: ps/map / Źródło: PAP, Towarzystwo Ochrony nad Zwierzętami w Polsce - Oddział w Kielcach

Źródło zdjęcia głównego: Towarzystwo Opieki Nad Zwierzętami w Polsce, Oddział w Kielcach/Facebook

Pozostałe wiadomości