Najnowsze

Wakacje na Krymie, czemu nie? Do połowy sierpnia ponad 40 st. C

Najnowsze


Upały - to, co czeka nas w najbliższych dniach - już zaatakowały na Ukrainie. W poniedziałek nadciągnęła tam fala gorącego powietrza, która według miejscowych meteorologów utrzyma się do połowy sierpnia.

W poniedziałek słupki rtęci u naszych wschodnich sąsiadów wskazywały w niektórych miejscach 35 st. C. Synoptycy prognozują o wiele wyższe wartości w nadchodzących dniach. Temperatura ma tam sięgnąć 42 st. C i utrzymać się na podobnym poziomie do połowy sierpnia, z wyjątkiem terenów zachodnich.

Ostrzeżenia dla mieszkańców

Centrum hydro-meteorologiczne Ukrainy oraz Ministerstwo ds. Sytuacji Kryzysowych w związku z prognozowanymi upałami wydały ostrzeżenia dla wszystkich obywateli, którzy w nadchodzącym czasie będą przebywali w najgorętszych strefach kraju.

Zaleca się ostrożność podczas używania otwartego ognia, m.in. podczas grillowania lub rozpalania ogniska - tak, by cały czas kontrolować płomień. Władze apelują także, by dbać o staranne gaszenie papierosów.

"Nie zaniedbuj zasad bezpiecznego korzystania z gazu domowego i urządzeń elektrycznych, nie pal śmieci i pozostałości plonów. Nie wykonuj prac spawalniczych samodzielnie. Zachowaj szczególną ostrożność podczas pracy z benzyną, naftą i rozpuszczalnikami" - ostrzega ministerstwo.

Lasy suche jak pieprz

Z kolei leśnicy przypominają, że w czasie najwyższego poziomu zagrożenia pożarowego obowiązuje zakaz wstępu do lasu. Jego złamanie będzie prowadzić do surowych kar pieniężnych.

Rolników upomniano o ścisłym zakazie palenia śmieci. To nie tylko szkodzi środowisku, ale może spowodować duże pożary lasów.

Szał ciał także w Polsce

Również w naszym kraju będzie szansa na złapanie opalenizny. Już pod koniec tego tygodnia wrócą upały. Słupki rtęci w sobotę i niedzielę sięgną 34 st. C w cieniu. Zanim wystawimy się śmiało na słońce, czeka nas kilka dni z umiarkowaną temperaturą.

Autor: mm/rs / Źródło: ENEX, for-ua.com

Pozostałe wiadomości