Najnowsze

W Czechach i na Słowacji nie lepiej niż w Polsce. Wiatr powalił 100 tys. drzew

Najnowsze


Na Słowacji i w Republice Czeskiej piątkowe opady powodowały lokalne podtopienia, zakłócenia w transporcie drogowym i kolejowym, a silny wiatr łamał drzewa i zrywał sieci energetyczne. Winnym fatalnej pogody jest niż Yvette, sprowadzający rekordowe ilości deszczu i wichury. Słowackie media donoszą o jednej ofierze śmiertelnej, 83-letnim mężczyźnie, który utonął w rzece.

Na Słowacji żywioł dotknął zwłaszcza graniczące z polską granicą powiaty wchodzące w skład Kraju Preszowskiego (słowacki okręg administracyjny).

W gminie Tatrzańska Jaworzyna na północnym stoku Tatr Wysokich odnotowano rekordową ilość opadów - w ciągu 48 godzin do piątku rano spadło aż 219 l/mkw. deszczu.

Zginął 83-latek

W gminie Dlhonia w powiecie Svidnik 83-letni mężczyzna wpadł w czwartek wieczorem do wezbranego potoku przy próbie skontrolowania poziomu wody. Jego zwłoki odnaleziono w piątek.

W Kiezmarku wpadający tam do Popradu Potok Lubicki zalał osiedle mieszkaniowe, pod wodą znalazł się również główny plac miasta.

Zablokowane drogi w powiecie popradzkim

W powiecie popradzkim zwalone drzewa zablokowały drogę z Popradu do Vernaru, łączącą dolinę Popradu z południową Słowacją, oraz główną szosę podtatrzańską na odcinku Podbańska-Szczyrbskie Jezioro-Wyżnie Hagi i szosę ze Szczyrby do Szczyrbskiego Jeziora. Podtatrzańska kolej elektryczna przestała kursować na swym zachodnim odcinku z Wyżnich Hag do Szczyrbskiego Jeziora, gdzie ruch ma być przywrócony dopiero w sobotę.

Dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP) poinformowała, że wichura powaliła około 100 tys. drzew, blokując szereg szlaków turystycznych.

Poprzewracane drzewa i samochody

Silne opady i nawałnice nawiedziły także położony bardziej na zachód kraj żyliński, gdzie najwięcej deszczu - 175 l/mkw. przez dwie doby do piątku rano - zarejestrowano w gminie Oravska Polhora na południowo-zachodnich stokach Babiej Góry. Żywioł dał znać o sobie także w innych wioskach na północnej Orawie, podtapiając domy, zrywając dachy oraz przewracając drzewa i samochody.

Wezbrane potoki przepływają przez miejscowości

Najtrudniejsza w kraju żylińskim sytuacja dotyczy kilku miejscowości na Liptowie, przez które spływają ku południu wezbrane obecnie potoki, uchodzące do sztucznego jeziora Liptovska Mara na rzece Wag. Lokalna konfiguracja terenu sprawia, że mimo mniejszych niż na Orawie opadów zagrożenie powodziowe jest tam większe.

Do blokowania dróg przez zwalone drzewa i przekraczania przez rzeki stanów alarmowych dochodziło także w regionie Gemeru w kraju koszyckim na południowym wschodzie Słowacji. Intensywność opadów sięgała tam 97 l/mkw. w ciągu doby.

Od piątkowego przedpołudnia deszcze na Słowacji wyraźnie osłabły, co spowodowało powolny spadek poziomu wód w rzekach i potokach.

Coraz lepsza sytuacja w Republice Czeskiej

W tym samym czasie stopniowo poprawiała się sytuacja hydrologiczna w Republice Czeskiej, gdzie także doszło do licznych podtopień. Wody najbardziej wezbranych rzek - Olzy na Śląsku Cieszyńskim i Beczwy na północnych Morawach - zaczęły opadać, a strefa intensywnych opadów przesunęła się na zachód, w górski masyw Jesioników.

Meteorolodzy ostrzegają jednak, że może się jeszcze podnieść poziom wód Osobłogi oraz górnych biegów Odry i Opawicy.

W Beskidzie Śląsko-Morawskim spadło w ciągu 24 godzin do piątku rano od 30 do 90 l/mkw. deszczu, a w niektórych ich miejscach nawet 120 l/mkw. Wskazuje się jednak, że obecna sytuacja nie da się porównać z powodzią w roku 2010, gdy poziom wód Olzy był o ponad metr wyższy.

Szalejące wichury

W piątek w okręgu morawsko-śląskim, a także we wschodnich i północnych Czechach odnotowano kolejne szkody wywołane przez szalejące wichury. Przewrócone drzewa wstrzymały czasowo ruch na co najmniej sześciu regionalnych liniach kolejowych. Ze względu na sięgającą 90 kilometrów na godzinę prędkość wiatru przestała kursować kolej linowa na szczyt Śnieżki.

Autor: PW, mb/mj / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości