"To odkrycie życia". Jest jak borsuk ze skrzydłami

Nietoperz jak borsuk
DeeAnn Reeder, Bucknell UniversityNietoperz jak borsuk

W chwili, kiedy go zobaczyłam, wiedziałam, że to odkrycie życia - powiedziała biolog DeeAnn Reeder o niezwykłym okazie nietoperza, który spotkała podczas badań w Sudanie Południowym. Zwierzę ma niezwykłe czarno-białe umaszczenie, przez które przypomina miniaturowego borsuka ze skrzydłami. Jest tak niezwykły, że trzeba było dla niego stworzyć nowy rodzaj.

- Moją uwagę na nietoperza zwrócił jego uderzająco piękny, wyraźny wzór plam i pasków. To niezwykłe zwierzę, jakiego nigdy przedtem nie widziałam - opowiada o odkryciu profesor DeeAnn Reeder, biolog współpracująca z amerykańskim Uniwersytetem Bucknell.

Razem z Adrianem Garside'em z Międzynarodowego Programu Fauny i Flory (FFI) i specjalistami z Ministerstwa Ochrony Przyrody i Turystyki Południowego Sudanu brała udział w badaniach terenowych i realizacji zadań ochronnych w rezerwacie Bangangai Game na terenie Południowego Sudanu.

Podobny do okazu z Konga

Po powrocie do USA Reeder ustaliła, że znaleziony przez nią nietoperz był taki sam, jak okaz odkryty w 1939 r.na terenie Konga, sklasyfikowany jako gatunek Glauconycteris superba należący do rodzaju Glauconycteris. Zarówno ona, jak i jej koledzy uważali jednak, że nie pasuje on do innych przedstawicieli rodzaju Glauconycteris.

- Po wnikliwej analizie jest jasne, że nie należy do rodzaju, w jakim był klasyfikowany dotychczas. Cechy jego czaski i skrzydeł, rozmiar, uszy - dosłownie wszystko nie pasuje - wyjaśniła Reeds. - Jest tak wyjątkowy, że trzeba było stworzyć nowy rodzaj - podkreśliła.

Zmienili klasyfikację

W artykule w czasopiśmie "ZooKeys", który opublikowała wspólnie z kolegami ze Smithsonian Institution i Islamskiego Uniwersytetu w Ugandzie przyporządkowali nowo odkrytego nietoperza do stworzonego własnie nowego rodzaju: Niumbaha.

Nazwę tę zaczerpnęli z języka Zande, którym posługuje się plemię Azande z południowosudańskiego stanu Ekwatoria Zachodnia, gdzie odkryto unikalnego nietoperza. Oznacza ono "rzadki" lub "nietypowy". Zwierzę odkryte przez DeeAnn Reeder i jej współpracowników jest piątym kiedykolwiek znalezionym okazem tego rodzaju, pierwszym na terenie Sudanu Południowego.

Naturalne skarby w młodym państwie

- Dla mnie to znaczące odkrycie, bo zwraca uwagę na biologiczne znaczenie Południowego Sudanu i pokazuje, że ten nowy kraj ma jeszcze wiele cudów natury do odkrycia. Południowy Sudan jest krajem, który ma wiele do zaoferowania i ochrony - powiedział Matt Rice, dyrektor krajowego oddziału Międzynarodowego Programu Fauny i Flory w Południowym Sudanie - państwie, które powstało w 2011 r.

- Nasze odkrycie tego nowego rodzaju nietoperza pokazuje, jak różnorodny jest ten rejon i jak wiele pracy pozostaje do zrobienia - skomentowała profesor Reeder. - Zrozumienie i ochrona bioróżnorodności jest decydująca pod wieloma względami. Wiedza o tym, jakie gatunki są obecne na danym obszarze pozwala na lepsze zarządzanie. Gdy gatunki giną, musza następować zmiany na poziomie ekosystemu - podkreśliła badaczka.

Autor: js/mj / Źródło: bucknell.edu

Źródło zdjęcia głównego: DeeAnn Reeder, Bucknell University

Pozostałe wiadomości