Najnowsze

Teleskop Hubble'a odkrywa "serce" Drogi Mlecznej

Najnowsze

NASA, ESA, and Hubble Heritage TeamCentrum naszej Galaktyki

Kosmiczny Teleskop Hubble'a podgląda zakamarki Kosmosu. Niedawno na Ziemię spłynął "obraz", który teleskop zarejestrował w centrum naszej galaktyki.

Jeden obraz przedstawia obszar 50 lat świetlnych, który tworzy około pół miliona gwiazd. Fotografia powstała po sklejeniu dziewięciu zdjęć, wykonanych przez teleskop Hubbla. Dla porównania, centrum Drogi Mlecznej znajduje się w odległości 27 tysięcy lat świetnych od Ziemi, a na zdjęciu widnieje jedynie jej skrawek, ponieważ całe serce naszej galaktyki może tworzyć około 10 milionów gwiazd, których nie obejmuje zdjęcie.

Trudne warunki

Astronomowie do wykonania zdjęcia wykorzystali promieniowanie podczerwone, aby przebić się przez pył w dysku naszej galaktyki, który przyćmiewa gromady gwiazd. To, że zdjęcie wykonano w podczerwieni zdradza fakt, iż czerwone gwiazdy mają taką barwę na skutek kurzu, którego nie udało się zniwelować przez maszynę.

Gwiazdozbiory i czarne dziury

Centrum Drogi Mlecznej to najbardziej masywne i gęste skupisko gwiazd w galaktyce. Najbardziej znany jest gwiazdozbiór Centauri i gwiazda Alpha, która jest trzecią najjaśniejszą gwiazdą na naszym niebie. Centauri otacza centralną olbrzymią czarną dziurę, która jest około 4 miliony razy masywniejsza od Słońca.

Ostre zdjęcie pozwoli naukowcom śledzić ruch gwiazd przez najbliższe cztery lata. Specjaliści sądzą, że teraz będą w stanie dokładniej określić jak powstały gwiazdy tworzące "serce" naszej galaktyki.

Serce Drogi MlecznejNASA, ESA, and Hubble Heritage Team
Serce Drogi MlecznejNASA, ESA, and Hubble Heritage Team

Autor: AD/rp / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA, ESA, and Hubble Heritage Team

Pozostałe wiadomości