Najnowsze

Tajfun Dujuan dotarł do Chin. Wcześniej siał zniszczenie na Tajwanie

Najnowsze


Tajfun Dujuan we wtorek uderzył w wybrzeże Chin. Miasta zalewa woda, na drogi schodzą osuwiska. Z zagrożonych terenów ewakuowano 320 tys. osób. Wcześniej żywioł pustoszył Tajwan. Tam zebrał śmiertelne żniwo. Zginęły dwie osoby, a ponad 300 zostało rannych.

We wtorek rano czasu lokalnego tajfun Dujuan uderzył w chińskie wybrzeże. Przyniósł on powodzie oraz osunięcia ziemi. Najbardziej ucierpiała prowincja Zhejiang. Kilka osób zostało odciętych od świata.

Ewakuowano 320 tys. ludzi z zagrożonych terenów. Do tej pory nie odnotowano ofiar śmiertelnych.

Tajfun na Tajwanie

Tajfun uderzył we wschodnie wybrzeże Tajwanu w poniedziałek 28 września o godzinie 17.40 czasu lokalnego (9.40 naszego czasu). Nad ląd wdarł się w okolicy portowego miasta Nan'ao w powiecie Yilan w północno-wschodnim Tajwanie.

Jak informują lokalne media, zginęły dwie osoby, a 324 zostały ranne.

Poza tym w tym rejonie ponad 1,2 miliona ludzi zostało odciętych od prądu, a co najmniej 113 tysięcy nie ma dostępu do wody.

Ściana deszczu

W chwili uderzenia tajfun został zdegradowany do czwartej kategorii według skali Saffira-Simpsona. Wcześniej określany był jako supertajfun. Prędkość wiatru dochodzi do 246 km/h. Dujuan spiętrza fale do wysokości 13 metrów.

W górach w północnej części wyspy zanotowano opady rzędu 760 litrów na metr kwadratowy.

Przymusowa ewakuacja

W poniedziałek 28 września przeprowadzono ewakuację z najbardziej zagrożonych terenów. Trzy tysiące turystów i cztery tysiące tamtejszych mieszkańców zostało przewiezionych do ponad 100 specjalnych schronów.

Odwołano koncert popularnego muzyka Bon Joviego, któy miał odbyć się w stolicy kraju Taipei w poniedziałek wieczorem.

Anulowano 200 międzynarodowych i lokalnych lotów, zamknięto szkoły, urzędy i państwowe firmy. Wybrzeża pilnowała straż. Nikt nie mógł zbliżać się do wody.

Obecnie tajfun osłab (został zdegradowany do huraganu trzeciej kategorii). Przesuwa się na północny zachód w kierunku chińskiej prowincji Fujian.

Autor: mar,mab/kka/rp / Źródło: Reuters TV, time.com, theguardian.com, newshour.com.bd, weather.com

Pozostałe wiadomości