Najnowsze

Sztorm Gloria. Czworo zabitych przez atak pogody na Hiszpanię

Najnowsze


Przechodzący przez Półwysep Iberyjski sztorm Gloria przyczynił się w Hiszpanii do śmierci czterech osób. W niedzielę i poniedziałek wiatr wiał w porywach z prędkością 115 kilometrów na godzinę. Alarmy najwyższego stopnia obowiązywały w dziewięciu prowincjach.

W prowincjach Teruel, Albacete i Murcia państwowa agencja meteorologiczna AEMET wydała czerwone alerty przed intensywnymi opadami śniegu. W Barcelonie, Gironie i Tarragonie również obowiązywały alarmy najwyższego stopnia przed wzburzonym morzem. W całej autonomicznej Wspólnocie Walenckiej wydano ostrzeżenia przed dwoma tymi czynnikami. W związku z osłabieniem się siły wiatru, najwyższy stopień alarmu przestał obowiązywać na Wyspach Balearskich oraz w prowincjach Walencja i Alicante.

Ofiary śmiertelne

Ofiarą śmiertelną sztormu Gloria jest 54-letnia bezdomna kobieta, która zmarła z wychłodzenia. Jej zwłoki znaleziono w poniedziałek rano na ławce w parku w nadmorskim mieście Gandia w prowincji Walencja. Tego samego dnia pewnego mężczyznę zabiła strącona przez silny wiatr dachówka. W niedzielę w Asturii zginął 44-letni kierowca, został uderzony przez furgonetkę, która wpadła w poślizg na pokrytej śniegiem drodze. Czwarta ofiara śmiertelna została znaleziona wychłodzona na śmierć tuż przed swoim domem. Był to mężczyzna.

Przez gwałtowną pogodę zamknięto na dobę port lotniczy w Alicante, co spowodowało przekierowanie na inne lotniska bądź anulowanie 114 lotów w niedzielę i 76 w poniedziałek. Nieczynne były także porty morskie w Gandii i na wchodzącej w skład Balearów niewielkiej wyspie Formentera.

Porywisty wiatr, któremu towarzyszyły opady deszczu i śniegu, doprowadziły do połamania wielu drzew na terenie całej Hiszpanii. Tylko we Wspólnocie Walencji, na wschodzie kraju, strażacy otrzymali w nocy z niedzieli na poniedziałek ponad 1,5 tysięcy zgłoszeń o interwencję.

W poniedziałek z powodu wichur i opadów śniegu w zajęciach szkolnych nie wzięło udziału kilka tysięcy uczniów w całym kraju. Głównym powodem ich nieobecności na lekcjach był zalegający na jezdni śnieg, który zablokował kilkadziesiąt tras szybkiego ruchu i kilka autostrad.

Ostrzeżenia we wtorek

Również we wtorek będą obowiązywały ostrzeżenia przed silnym wiatrem, sztormem, opadami śniegu i oblodzeniem.

Ostrzeżenia meteorologiczne w Hiszpanii (meteoalarm.eu)meteoalarm.eu

Autor: anw / Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości