Najnowsze

"Są niemalże niezniszczalne". Ludzkość wyginie, one zostaną

Najnowsze

Shutterstock /Miś wodny

Naukowcy przedstawiają organizm, który jest w stanie przetrwać nawet w najsurowszych warunkach.

Uderzenie planetoidy, eksplodujące gwiazdy, intensywne wybuchy, promieniowanie pochodzące z kosmosu. Na ludzkość czyha wiele zagrożeń, których nie jesteśmy do końca świadomi.

Jest jednak stworzenie, które potrafi wytrzymać wiele. Mikroskopijnej wielkości, nazywane niedźwiedziem wodnym lub niesporczakiem (Milnesium tardigradum) i jak się okazuje - potrafiące wyjść cało z każdej opresji. Stoi w opozycji do delikatnych organizmów żyjących na Ziemi.

Patrząc na pyszczek żyjątka można zauważyć uśmiech na malutkiej twarzy. Rzeczywiście jego ciało przypomina prawdziwego niedźwiedzia.

Przetrwają wiele

Stworzenie to przetrwa w najsurowszych warunkach: w gotowanej wodzie, w skrajnie niskich temperaturach, bez pożywienia i picia. Co więcej, może funkcjonować w próżni i jest odporne na niektóre promieniowanie. Gdzie można je znaleźć? Niemalże wszędzie.

Zamieszkują rozmaite siedliska, głównie środowiska wodne lub wilgotne. Biolodzy wyróżniają około tysiąca gatunków tych organizmów, nam jednak trudno je dostrzec ze względu na bardzo małe rozmiary wahające się w przedziale 0,05-1,2 mm.

Jak informują naukowcy, badania genomu niedźwiedzia wodnego ujawniły, że około 17,5 procent jego genów zostało skrzyżowanych z innymi gatunkami.

Niesporczak (Wikipedia/BB-CY-SA/Rpgch)

Co w razie armagedonu?

Naukowcy mają wiele teorii i scenariuszy dotyczących końca świata. Począwszy od zdarzeń astrofizycznych, takich jak supernowa, które mogłyby zniszczyć ludzkość.

- Nasze badania wskazują na to, że gatunki tardigrade mogą je przetrwać - dodaje David Sloan z Uniwersytetu w Oxfordzie.

Naukowcy sprawdzili, jakie są maksymalne warunki, w których może przetrwać miś wodny. Dlatego też rozważali trzy rodzaje zdarzeń astronomicznych, które mogłyby doprowadzić do wyginięcia życia: duże uderzenie asteroidy, supernowej i promieniowanie gamma. Dla unaocznienia siły, fala uderzeniowa wytwarzana przez supernową, mogłaby przyczynić się do odparowania oceanów na naszym globie.

Prawdopodobnie żaden z tych scenariuszy nie nastąpi w najbliższym czasie.

Czy podobne organizmy żyją we wszechświecie?

- Tardigrades są niemalże niezniszczalne w środowisku ziemskim. Prawdopodobnie istnieją również inne tak odporne gatunki we Wszechświecie - mówi badacz Rafael Alves Batista z Uniwersytetu w Oksfordzie.

- Dlatego też poszukiwane jest życie na Marsie i w innych obszarach Układu Słonecznego w ogóle. Jeśli misie wodne są najtrwalszym gatunkiem na Ziemi, to kto wie co jeszcze skrywa wszechświat? - dodaje.

Zobacz najdziwniejsze stworzenia, które mieszkają w głębinach:

Niezwykłe stworzenia z australijskich głębin (Museums Victoria / CSIRO)
Niezwykłe stworzenia z australijskich głębin (Museums Victoria / CSIRO)

Autor: wd/aw / Źródło: Science Alert

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock /

Pozostałe wiadomości