Róże - jak przycinać, żeby pięknie kwitły?

Energetyczny ogród różany (odc. 761 / HGTV odc. 23 serii 2020)
Energetyczny ogród różany (odc. 761 / HGTV odc. 23 serii 2020)
Energetyczny ogród różany (odc. 761 / HGTV odc. 23 serii 2020)

Róże są niezwykłą ozdobą domowego ogrodu. Trzeba jednak wiedzieć, jak o nie zadbać, aby obficie kwitły i nie chorowały. Podpowiadamy, kiedy jest dobry moment na przycinanie róż.

Najczęściej róże przycina się wiosną, kiedy nie ma niebezpieczeństwa silnego mrozu.

Róże na pniu przycina się wczesną wiosną.

Róża pnąca jest idealną ozdobą ogrodowych konstrukcji. Świetnie zamaskuje nawet najmniej estetyczne miejsce.

Cięcie róż - zalety

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji róż w ogrodzie jest ich przycinanie. Dzięki temu zabiegowi rośliny obficie kwitną i rosną zdrowe, pozwala to też usunąć martwe lub zajęte chorobą pędy. Dodatkowo przycinanie sprawia, że rośliny mają pożądany kształt, a światło słoneczne ma łatwiejszy dostęp do wnętrza krzewów.

Pamiętaj, aby zawsze ciąć pędy ukośnie, około 0,5-1 cm nad pąkiem. Staraj się też, żeby powierzchnia cięcia była jak najbardziej równa i gładka.

Kiedy przycinamy róże?

Pamiętaj, żeby nie zapominać o regularności - w zależności od typu róże należy przycinać co roku (lub rzadziej), zanim wytworzą się nowe pędy. Najczęściej cięcie róż następuje wiosną - pod koniec marca lub w pierwszej połowie kwietnia. Trzeba mieć pewność, że nie wrócą najsilniejsze mrozy. Podpowiedzią mogą być forsycje - jeżeli kwitną, jest to dobry moment na rozpoczęcie przycinania róż.

Nie zapominaj również o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów i odrostów korzeniowych roślin. Robi się to w trakcie całego sezonu - na bieżąco. Cięcie róż jesienią? Na jesień nie przycinaj róż. Ogranicz się do usunięcia martwych gałęzi i zwiędłych kwiatów.

Róże pnące

Jedną z odmian róży jest róża pnąca. Jest ona idealną odmianą do ozdobienia altan, pergoli, murów czy różnego rodzaju konstrukcji ogrodowych. Ma bowiem długie pędy, które przypominają pnącza. Pnączami nie są - nie mają organów czepnych, więc trzeba pamiętać, że róże pnące również potrzebują przywiązania do podpory. Rośliny mogą sobie pomagać kolcami.

Są dwie grupy róż pnących:

Climbers (klimbery, o sztywnych pędach) - kwitnienie powtarza się, Ramblers (ramblery, o wiotkich pędach) - jednorazowe kwitnienie.

Kiedy przycinamy róże pnące? Po raz pierwszy tnie się je najwcześniej w trzecim roku po posadzeniu. Do tego czasu usuwa się tylko zeschnięte kwiaty. Klimbery należy przycinać co dwa-trzy lata, na wiosnę, natomiast ramblery co roku, latem, zaraz po przekwitnięciu.

Jak przycinać róże pnące? Pozostaw od trzech do pięciu pędów, które staną się trzonem róży, jej szkieletem. Pędy, które rozrosły się na bok, przytnij o pięć lub sześć oczek, aby ich długość wynosiła od 30 do 40 centymetrów. Róże najłatwiej przycina się ostrymi nożycami. Nie zapomnij o rękawicach.

Cięcie róż na pniu

Róże pienne mają korony, które znajdują się wysoko na pniu (zwykle około 100-150 cm), dzięki czemu są niezwykłymi ozdobami. Dają też możliwość posadzenia innych roślin pod nimi.

Róże na pniu przycina się wczesną wiosną. Trzeba to robić ostrożnie i nie zapominać o kształcie ich korony. Pędy skraca się na trzy lub cztery pąki nad miejscem szczepienia. Ważne jest, aby przycinać pędy równomiernie, dzięki czemu pień będzie prosty. Usuwa się też pędy, które są martwe lub objęte chorobą. Kiedy róża przekwitnie, usuwa się również przekwitłe kwiaty.

Autor: aw / Źródło: agroswiat.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości