Najnowsze

Koniczyna wyrosła na podłożu przypominającym marsjańską glebę. To krok w stronę przyszłego rolnictwa na Marsie

Najnowsze

Autor:
kw
Źródło:
PAP, journals.plos.org
Zdjęcia powierzchni Marsa wykonane przez łazika Curiosity
Zdjęcia powierzchni Marsa wykonane przez łazika Curiosity NASA/JPL-Caltech/MSSS
wideo 2/14
Mars

Regolit to warstwa skały występująca w niektórych częściach Ziemi, a także na Marsie. Naukowcy z uczelni w Kolorado postanowili sprawdzić, czy na tym podłożu przypominającym marsjańską glebę, możliwe byłoby rolnictwo. Dzięki dostarczeniu specjalnych składników odżywczych, udało im się wyhodować koniczynę. To ogromny ogromny postęp dla przyszłego rolnictwa na skolonizowanej Czerwonej Planecie.

Naukowcy z Colorado State University wyhodowali koniczynę na glebie podobnej do marsjańskiej. Rośliny rosły w symbiozie z bakteriami glebowymi wiążącymi potrzebny im do wzrostu azot - poinformowali na łamach czasopisma akademickiego "PLOS One".

Badania prowadził zespół Franklina Harrisa. Wyhodowana koniczyna rosła dużo lepiej, gdy zaszczepiono na jej korzeniach bakterie glebowe wiążące azot, które żyją w symbiozie z roślinami.

Uprawa na regolicie

Rośliny hodowano na podłożu zwanym regolitem. Są to zwietrzałe skały występujące w niektórych rejonach Ziemi oraz na Marsie i innych skalistych planetach. Regolit zaczyna się tworzyć, gdy zostanie odsłonięta skała macierzysta. Rozpoczynają się wówczas procesy wietrzenia.

Uprawa roślin na ziemskim regolicie byłaby sposobem na zapewnienie żywności rosnącej ludzkiej populacji. Z kolei uprawa na regolicie marsjańskim mogłaby się okazać przydatna w przypadku załogowych misji na Czerwoną Planetę. W pracach naukowych, jak również w literaturze science-fiction przedstawia się różne wizje terraformowania powierzchni Marsa, to znaczy przekształcenia jej w taki sposób, żeby przypominała powierzchnię naszej planety.

W regolicie brakuje jednak niektórych podstawowych składników odżywczych dla roślin, w tym azotu, którego rośliny potrzebują do życia. Dlatego przyszłe rolnictwo marsjańskie będzie potrzebowało sposobu na zwiększenie dostępności azotu dla roślin.

MarsNASA/JPL/Malin Space Science Systems

Rośliny zaszczepiono specjalnymi bakteriami

Zespół Franklina Harrisa uważa, że bakterie glebowe wiążące azot mogą odgrywać istotną rolę w zwiększaniu atrakcyjności marsjańskich gleb dla roślin, które byłyby tam uprawiane. Na Ziemi bakterie symbiotyczne pomagają wiązać azot atmosferyczny w cząsteczki potrzebne roślinom.

Zespół wyhodował koniczynę na regolicie, który bardzo przypominał ten marsjański. W celu ułatwienia roślinom motylkowym dostępu do azotu, zwykle szczepi się je (często robi się to już z nasionami) specyficznymi kulturami bakteryjnymi. W tym wypadku zastosowano bakterie Sinorhizobium meliloti. Bakterie żyją w korzeniach roślin, w wytworzonych brodawkach. Dzięki temu, że wiążą azot z atmosfery, nie trzeba stosować dużej ilości nawozów azotowych.

Autor:kw

Źródło: PAP, journals.plos.org

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL/Malin Space Science Systems

Pozostałe wiadomości