Najnowsze

Pogoda się poprawiła, rakieta wystartowała. Japonia leci na asteroidę

Najnowsze


W środę Japońska Agencja Kosmiczna wystrzeliła w przestrzeń kosmiczną sondę Hayabusa 2. Statek wyląduje na odległej asteroidzie, z której zostaną zebrane i przeanalizowane próbki skał.

W środę Japończycy wystrzelili sondę kosmiczną, która ma za zadanie zbadanie odległej asteroidy JU3. Misja Hayabusa 2 będzie trwała sześć lat. W tym czasie sonda pobierze próbki z powierzchni oraz z wnętrza komety.

Osiemnaście miesięcy badań

Start rakiety miał miejsce na południu Japonii na stacji Tanegashima. Eksperci szacują, że sonda kosmiczna dotrze do komety w 2018 roku. Po tym, statek kosmiczny będzie pobierał dane przez około osiemnaście miesięcy. Dane uzyskane będą poprzez wystrzelenie specjalnego pocisku, który zgromadzi próbki. Badacze chcą wybić w powierzchni JU3 stworzyć krater, po to, aby z nienarażonych na promienie słoneczne miejsc pobrać kawałki skał. Analiza próbek może dostarczyć naukowcom wiedzy na temat powstania Układu Słonecznego oraz Ziemi.

Misja zakończy się w 2020 roku

Misja Hayabusa 2 planowo ma zakończyć się 2020 roku, a miała rozpocząć się 30 listopada 2014 roku. Badacze zmuszeni byli przełożyć start rakiety ze względu na złe warunki pogodowe, jakie panowały tego dnia.

Japońska Agencja Kosmiczna poprowadziła już misję, która miała za zadanie badać asteroidę. Start miał miejsce w 2003 roku, a sama misja zakończyła się w 2010 roku.

Autor: mab/map / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości